Τέλος καλό… Όλα καλά; (vid)

230

Τέλος καλό είχε για τον ΠΑΣ Γιάννινα, το ματς με τον Απόλλωνα Πόντου στο Ε.Σ.Ι. «Οι Ζωσιμάδες», που έληξε με νίκη 3-0 της Γιαννιώτικης ομάδας.

Το τελικό σκορ, δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, (ιδίως η έκταση του σκορ), καθώς οι γηπεδούχοι στο μεγαλύτερο διάστημα ήταν νωθροί, και δεν απειλούσαν ιδιαίτερα την εστία μιας ομάδας με αμφίβολο μέλλον.

Βεβαίως, ο κ. Γιαννίκης είχε την ατυχία πριν την έναρξη του αγώνα να χάσει τον Νικολιά (ένιωσε ενοχλήσεις στην προθέρμανση)τη θέση του οποίου στην ενδεκάδα πήρε ο Ξύδας.

Μάλιστα, τις δύο καλύτερες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, τις είχαν οι παίκτες του Απόλλωνα, με κορυφαία αυτή του Μπρίτο, όταν το σουτ του αειθαλή Βραζιλιάνου σταμάτησε στο δοκάρι του Χουτεσιώτη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αργύρης Γιαννίκης έριξε στη μάχη όλα του τα όπλα, και σε συνδυασμό με το ότι οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν από το 71′ με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Πορτουλίδη, ο ΠΑΣ έφτασε στο τελικό 3-0.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΣ ήταν υποτονικός, και συνάντησε σθεναρή αντίσταση από τους «γεροντάρες» του Απόλλωνα. Μάλιστα, κινδύνεψε να βρεθεί πίσω στο σκορ, πρώτα στο 8ο λεπτό, όταν ο Ολαϊτάν εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας, βγήκε απέναντι από τον Χουτεσιώτη, όμως ο Σκόνδρας επενέβη και απομάκρυνε τη μπάλα.

Στο 16′ ο Σιόντης επιχείρησε σουτ, που κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

Στο 21′, ο Μπρίτο σούταρε, και ο Χουτεσιώτης μπλόκαρε.

Στο 23′, η μπάλα «κόλλησε» στην περιοχή του ΠΑΣ, ο Λουφάκης επιχείρησε πλασέ, με το Χουτεσιώτη να διώχνει με τα πόδια.

Στο 42′, είχαμε τη μεγαλύτερη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, όταν ο Μπρίτο έκανε το σουτ, και η μπάλα βρήκε στο δοκάρι του Χουτεσιώτη. Στην επαναφορά, ο Χασομέρης δεν βρήκε τη μπάλα όπως ήθελε, και έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει.

Με κορυφαίο τον τερματοφύλακα του στο πρώτο ημίχρονο, ο προπονητής του ΠΑΣ Γιάννινα υποχρεώθηκε να ρίξει στο δεύτερο μέρος ότι πιο ποιοτικό είχε στον πάγκο.

Πρώτα με τον Σάντι Κριζμάν, και λίγο αργότερα με την είσοδο του Πίτου Γκαρσία, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πάρουν τον έλεγχο στο χώρο του κέντρου, πράγμα που κατάφερε σε σημαντικό βαθμό, εκμεταλλευόμενος τόσο την κούραση των αντιπάλων, όσο και το γεγονός της αποβολής του Πορτουλίδη.

Η πρώτη καλή ευκαιρία του ΠΑΣ χάθηκε στο 77′, όταν ο Πίτου βρήκε σε καλή θέση τον Κριζμάν, με τον τελευταίο να νικιέται από τον γκολκήπερ Πολίτη.

Το σκορ άνοιξε στο επόμενο λεπτό (78′): Ο Παμλίδης έκανε κοντρόλ με το στήθος μέσα στην περιοχή, βρήκε ισορροπία και έκανε σουτ, που βρήκε σε σώμα αντιπάλου, και κατέληξε στα δίχτυα (1-0).

Αυτό το γκολ, φαίνεται ότι έδιωξε το άγχος από τους γηπεδούχους, και αφαίρεσε παράλληλα το κίνητρο από τους παίκτες του Απόλλωνα, που είδαν ότι οι προσπάθειες τους να κρατήσουν το «μηδέν», πήγαν στο βρόντο.

Και σε δύο λεπτά (80′), ο ΠΑΣ καθάρισε το ματς. Ο Κριζμάν, με ατομική προσπάθεια, και σουτ από το ύψος της περιοχής, έκανε το 2-0, δείχνοντας ότι «στα καλά» του, είναι πολυτέλεια για την κατηγορία.

Το τελικό 3-0, έγραψε ο Λεό με σουτ στο 84′.

Έτσι, ο ΠΑΣ Γιάννινα έφτασε σε μια νίκη, το εύρος της οποίας δεν απεικονίζει την εικόνα του αγώνα. Και σίγουρα, πρέπει να παρουσιαστεί πιο έτοιμος στο ντέρμπυ της επόμενης αγωνιστικής με τον έτερο Απόλλωνα της κατηγορίας, αυτόν της Αθήνας.

Ο διαιτητής Πουλικίδης (Δράμας), προσπάθησε να σφυρίξει λίγο, και να παίξει σωστά το πλεονέκτημα. Έδειξε κίτρινες στους Νάουμετς, Λιάσο, Κριζμάν, από πλευράς ΠΑΣ, και δύο κίτρινες στον Πορτουλίδη από πλευράς Απόλλωνα, τη δεύτερη στο 71′.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΣ Γιάννινα: Χουτεσιώτης, Αποστολόπουλος, Μπουκουβάλας, Σκόνδρας (67′ Κάστρο), Παντελάκης, Σιόντης, Λιάσος (56′ Πίτου Γκαρσία), Ξύδας, Λεό, Παμλίδης, Νάουμετς (46′ Κριζμάν).

Απόλλων Πόντου: Πολίτης, Γεωργιάδης, Αμαραντίδης, Σαμαράς, Καλογέρης (52′ λ.τρ. Καλαϊτζίδης), Χασομέρης, Λουφάκης (74′ Δόρης), Θεολόγου (34′ λ.τρ. Κοντοές), Πορτουλίδης, Ολαϊτάν, Μπρίτο.