Πρεμιέρα με «γκέλα» στο «Ζωσιμάδες»

152

Μετά από τους δύο πρώτους εκτός έδρας αγώνες, πρεμιέρα με «γκέλα» έκανε ο ΠΑΣ Γιάννινα στο Ε.Σ.Ι. «Οι Ζωσιμάδες», για τη φετινή Superleague 2.

Το τελικό 2-2 απέναντι στον Εργοτέλη, αφήνει με κάποια πικρία αμφότερους τους αντιπάλους, αφενός τον ΠΑΣ Γιάννινα διότι έχασε δύο βαθμούς στην έδρα του, αφετέρου τους φιλοξενούμενους, που προηγήθηκαν δύο φορές.

Σε γενικές γραμμές, ήταν ένα ευχάριστο για τους θεατές, ματς, με θέαμα, ωραία γκολ και ανατροπές στο σκορ, με τον Εργοτέλη ν’απειλεί και να πληγώνει τους γηπεδούχους με φαρμακερές αντεπιθέσεις.

Σε μια απ’αυτές, ο Τσάρλς, βρήκε στον χώρο τον Έφορντ, που πλάσαρε εύστοχα για να γράψει το 0-1 στο 18′.

Είχαν προηγηθεί κάποιες μικροευκαιρίες από πλευράς ΠΑΣ Γιάννινα, όπως ένα σουτ του Καρτάλη στο 5′, που πέρασε λίγο άουτ, μια σέντρα του Νικολιά στο 14′, που έδιωξαν οι αμυντικοί σε κόρνερ, και ένα σουτ του Πίτου Γκαρσία στο 15′, που πέρασε λίγο πάνω απ’το οριζόντιο δοκάρι του Κατσιμήτρου.

Μάλιστα, πριν γίνει το 0-1, οι φιλοξενούμενοι είχαν προειδοποιήσει, όταν σουτ του Προβιδάκη μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.

Το γκολ του Εργοτέλη, έφερε την αντίδραση των γηπεδούχων, που πύκνωσαν τις επισκέψεις τους στ’αντίπαλα καρέ.

Πρώτη αντίδραση στο 24′, όταν ο Σιόντης επιχείρησε δυνατό σουτ, που έδιωξε σε κόρνερ ο Κατσιμήτρος.

Στο 26′, ο γκολκήπερ του Εργοτέλη μπλόκαρε εύκολα κεφαλιά του Παμλίδη, σε σέντρα του κινητικότατου Νάουμετς.

Στο 30′ ο Νικολιάς σέντραρε, και ο Σκόνδρας με κεφαλιά άστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο επόμενο λεπτό, ο αμυντικός του ΠΑΣ έδιωξε σε κόρνερ την προσπάθεια του Έφορντ.

Στο 38′, σουτ του Μπούση από πλευράς φιλοξενουμένων, πέρασε λίγο άουτ.

Στο 39′ ο Κατσιμήτρος έδιωξε με τα πόδια σουτ του Νικολιά.

Και το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με μια εκτέλεση φάουλ του Πίτου Γκαρσία που έφυγε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αργύρης Γιαννίκης προσπάθησε να γεμίσει την αντίπαλη περιοχή με την είσοδο του Λεό στη θέση του Πίτου.

Στο 49′ ο Νάουμετς επιχείρησε σέντρα-σουτ, που έδιωξε με γροθιές ο Κατσιμήτρος.

Ο γκολκήπερ του Εργοτέλη, με τον ίδιο τρόπο έδιωξε στο 54′ νέα σέντρα-σουτ του Αποστολόπουλου.

Και στο 54′ ο ΠΑΣ Γιάννινα κέρδισε πέναλτυ, σε ανατροπή του Παμλίδη, από τον Προβιδάκη. Το πέναλτυ εκτέλεσε εύστοχα ο παθών, γράφοντας το 1-1.

Αυτό το γκολ, δεν πρόλαβαν να το χαρούν πολύ στον ΠΑΣ, αφού οι φιλοξενούμενοι με εκφραστή τον Τσάρλς, έβγαλαν μια ακόμα φαρμακερή αντεπίθεση, που κατέληξε σε γύρισμα του Μπούση στον Ροβύθη, που από κοντά έκανε το 1-2.

Η πίεση των γηπεδούχων, συνέχισε να είναι έντονη, και στο 69′ έγινε η φάση του αγώνα, όταν ο Κατσιμήτρος έκανε δύσκολη απόκρουση σε προβολή του Παμλίδη, ο Αποστολόπουλος στην επαναφορά σούταρε για ν’αποκροούσουν οι αμυνόμενοι στη γραμμή, και η φάση τελείωσε με σουτ του Καρτάλη στ’οριζόντιο δοκάρι.

Ότι δεν έγινε στη φάση του 69′, έγινε πέντε λεπτά αργότερα (74′) όταν ο Κατσιμήτρος βρέθηκε εκτός θέσης, και ο Παμλίδης με λόμπα πέτυχε ένα πολύ όμορφο γκολ, κάνοντας το τελικό 2-2.

Οι παίκτες του ΠΑΣ δεν επαναπαύθηκαν στην ισοφάριση και συνέχισαν την πίεση. Έτσι, στο 77′ ο γκολκήπερ του Εργοτέλη «εξιλεώθηκε» για το προηγούμενο λάθος του, κάνοντας διπλή απόκρουση σε προσπάθειες των Λεό και Νάουμετς.

Το ματς τελείωσε με κάποιες μικροευκαιρίες των γηπεδούχων, με σημαντικότερη μια κεφαλιά του Λεό, που μπλόκαρε ο Κατσιμήτρος στη γραμμή.

Ο διαιτητής Κουκουλάς (Λέσβου), έδειξε κίτρινες κάρτες στους Σιόντη, Ντάσιο, Λιάσο, Παντελάκη και Καρτάλη από πλευράς ΠΑΣ, και στους Σπύριακ και Προβιδάκη από πλευράς Εργοτέλη.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΣ Γιάννινα: Χουτεσιώτης, Μπουκουβάλας, Αποστολόπουλος, Σκόνδρας, Παντελάκης, Σιόντης (67′ Λιάσος), Πίτου Γκαρσία (46′ Λεό), Νικολιάς (85′ Ξύδας), Νάουμετς, Καρτάλης, Παμλίδης.

Εργοτέλης: Κατσιμήτσος, Σπύριακ, Μπούσης, Πέιος, Προβιδάκης, Μπρους, Τσέλιος, Γροντής (75′ Μπουτσάκης), Ιατρούδης (43′ λ.τρ. Ροβύθης), Έφορντ (83′ Μπαράτα), Τσαρλς.