Πολύ καλός ο ΠΑΣ

446

Πολύ καλός εμφανίστηκε ο ΠΑΣ Γιάννινα, στο προπονητικού χαρακτήρα φιλικό παιχνίδι, με τον ΠΑΟΚ, στην άδεια Τούμπα.

Το τελικό 1-1. διαμορφώθηκε στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη, είτε λόγω της ζέστης, είτε λόγω των αλλαγών, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη, έβγαλε στο τερέν όλα τα χαρακτηριστικά που έδειξε τα τελευταία χρόνια, ομοιγένεια, αλληλοκαλύψεις, πολύ τρέξιμο, και γενικά ομαδική λειτουργία.

Ο ΠΑΟΚ, άνοιξε το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό με πλασέ του Πρίγιοβιτς, σε σέντρα του Μακ.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα, αντέδρασε και στο 14′, κεφαλιά του Κόντε βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 18′ έγινε το 1-1, με φοβερό σουτ του Νικολιά, μετά από λάθος του Σάκχοφ.

Ο ΠΑΣ είχε δεύτερο δοκάρι στην εκπνοή του ημιχρόνου, σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιάκου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όπως γράψαμε, ο ρυθμός έπεσε, και η μόνη αξιόλογη φάση που μπορεί να καταγραφεί, είναι μια κεφαλιά του Πρίγιοβιτς στο 87′ που βρήκε το δοκάρι του Βελλίδη.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Ρέι, Μάτος (58′ Λύρατζης), Δεληγιαννίδης, Μαλεζάς, Βαρέλα, Τσίμιροτ, Σάκχοφ, Τζάλμα Κάμπος (58′ Κόζακ), Μακ (68′ Μίσκοβιτς), Ενρίκε, Πρίγιοβιτς.

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Καρανίκας, Μπουκουβάλας, Σκόνδρας (81′ Μαυροπάνος), Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Γαρουφαλιάς, Χαλκιαδάκης (60′ Λίλα), Κόντε, Γιάκος (80′ Βιδάλ), Νικολιάς.