ΠΑΣ-Χανιά 1-1: Πάγωσαν οι «Ζωσιμάδες», ταξίδεψαν οι συνειρμοί…

411

-Πάγωσαν οι …άδειοι Ζωσιμάδες στο 94′ του χτεσινού παιχνιδιού όταν τα Χανιά ισοφάρισαν τον ΠΑΣ.

-Ένας ΠΑΣ που πλήρωσε την αστοχία του και τα πολλαπλά αμυντικά λάθη του στο τελευταίο αγωνιστικό δεκάλεπτο…
-Τα Χανιά (πριν ενσωματωθούν με τον Κισσαμικό) έκαναν την ζημιά για δεύτερη φορά μέσα στα Γιάννενα, όταν απέκλεισαν τον ΠΑΣ στα πέναλτι, για τον θεσμό του Κυπέλλου τον Γενάρη του 2015.
-Το χτεσινό στραπάτσο, χάλασε το ηλιόλουστο (κατά τ’άλλα) Κυριακάτικο απόγευμα
και έκανε πολλούς Πασολέδες που πήγαν στο γήπεδο αισιόδοξοι, ν’αποχωρήσουν απ’ το γήπεδο, μουρμουρίζοντας και με σκυμμένο το κεφάλι.
-Και έτσι, εν μέσω αυτής της συναισθηματικής μεταστροφής, ήρθαν συνειρμικά στο μυαλό παιχνίδια στα οποία ο ΠΑΣ ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις, (πέραν δηλαδή του 90λεπτου.)
-Πιο πρόσφατο ήταν το ματς με τον Ατρόμητο το 2018 που έληξε 2-2!
-Ο ΠΑΣ είχε κάνει την φοβερή ανατροπή  στο 87‘ και στο 89′ με Κόντε και Μπετρά
και δέχθηκε την ισοφάριση στο 91′ μετά από απίστευτη και άτυχη φάση με πρωταγωνιστή τον Γιαννίκογλου  !
-Το 2012 την ζημιά την έκανε ο Εργοτέλης.
-Παίζοντας μάλιστα 9 παίκτες από το 82′ κατάφερε στο 91′ να ισοφαρίσει σε 1-1 , χάνοντας μάλιστα ευκαιρία για την ανατροπή! Από τ’αποτελέσματα που δεν θες να δεχτείς!

-Το παιχνίδι όμως που έχει καρφωθεί σαν μαχαίρι στην καρδιά του Πασολέ (με την ευχή να μην ξανασυμβεί ποτέ), ήταν εκείνο το 2006 με αντίπαλο τον Ηλυσιακό.
-Αυτό που συνέβη εκείνο το βράδυ στους »Ζωσιμάδες» δεν έχει προηγούμενο, αφού μέχρι το 91′ ο ΠΑΣ προηγούνταν με 3-1, και στο 94′ ο Ηλυσιακός, με ένα αυτογκόλ και ένα πέναλτι είχε κάνει το 3-3!

-Το 1997 στην Γ’ Εθνική, ο ΠΑΣ στην πρεμιέρα ισοφαρίστηκε από τους Αμπελόκηπους Θεσσαλονίκης στο 90′ και ενώ είχε προηγηθεί στο 83ο λεπτό!!
Το 1995/96 στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς του ΠΑΣ στους Ζωσιμάδες, παρά το χατ-

Όταν η ιαχή "Μούφ-Μούφ", ακούστηκε ξανα στην Λεωφόρο...
Παρά το χατ-τρικ του Ζντένκο Μουφ, ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε ισοφαριστεί τρεις φορές από τον Παναργειακό, το 1995-96

τρικ που πέτυχε ο Ζντένκο Μούφ, ο Παναργειακός είχε καταφέρει στο 96′ να πάρει την ισοπαλία με σκορ 3-3! Τότε ο ΠΑΣ είχε ισοφαριστεί 3 φορές!

-Λίγο πιο πίσω το 1992 θυμηθήκαμε ένα παιχνίδι ΠΑΣ-Πόντιοι Βέροιας 2-2, με την ομάδα των Ποντίων να ισοφαρίζει στο 92.
-Από κει, ταξιδέψαμε χρονικά πιο μακριά στο 1971 σε ένα ματς ΠΑΣ-Καλλιθέα 1-1, με τον ΠΑΣ να δέχεται την ισοφάριση στο 91′, ένα αποτέλεσμα που είχε αντίκτυπο στον πάγκο του ΠΑΣ.