Πρόκριση με πολύ καρδιοχτύπι!

138

Πριν από τον αποψινό αγώνα του ΠΑΣ Γιάννινα με τον Ηρακλή για την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας, πολλοί μιλούσαν για ματς «τυπική διαδικασία», βάσει της κατάστασης που είχε διαμορφωθεί, και των προβλημάτων που αντιμετώπιζαν οι γηπεδούχοι, σε συνδυασμό με τη διαφορά κατηγορίας.

Τελικά, ο Ηρακλής πήρε τη νίκη με 2-0, αλλά την πρόκριση την πήρε ο ΠΑΣ Γιάννινα, με πολύ καρδιοχτύπι, αφού έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πιστέψουν, ότι μπορούν να πετύχουν το 3-0 που ήθελαν για να προκριθούν εις βάρος του ΠΑΣ.

Αμφότεροι οι αντίπαλοι χρησιμοποίησαν αρκετούς παίκτες που δεν έχουν βασικό ρόλο στο πρωτάθλημα, και σε συνδυασμό με τις άσχημες καιρικές συνθήκες, το θέαμα δεν ήταν το ιδανικότερο.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε την κατοχή, όμως τη μεγάλη ευκαιρία την έχασε ο Ηρακλής, με σουτ του Πασά να περνάει λίγο άουτ (43′).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ηρακλής ήταν πιο επικίνδυνος, και αφού απείλησε πρώτα με τον Ρόβα, ο ίδιος παίκτης άνοιξε το σκορ στο 58′ με πλασέ.

Το γκολ αυτό έδωσε …θάρρος στους γηπεδούχους, που με μπροστάρηδες τους βετεράνους Κλέιτον και Περόνε, ρίσκαρε χωρίς να έχει ουσιαστικά να χάσει τίποτα.

Τελικά, ο Κλέιτον με ωραία εκτέλεση φάουλ στο 78′, έδωσε αέρα δύο τερμάτων στον Ηρακλή, και το δικαίωμα να ελπίζει.

Παρ’όλ’αυτά, το 2-0 δεν άλλαξε, ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε την πρόκριση, και ο Ηρακλής περιμένει ήττα του Ατρομήτου από τη Θύελλα Καμαρίου, για να περάσει κι’άυτός.

Την κίτρινη κάρτα του διαιτητή Τζοβάρα, είδαν οι Ρόβας, Κλέιτον και Περόνε από πλευράς Ηρακλή, και οι Λουκίνας και Νάουμετς από πλευράς ΠΑΣ Γιάννινα.

Οι συνθέσεις:

Ηρακλής (Κατσαμπής): Γρηγοριάδης, Κουτρουμάνος, Καζναφέρης, Γιαννίτσης, Κούσας, Κωστούλας (68′ Κλέιτον), Καλτσάς, Παναγιωτούδης, Χασομέρης (73′ Περόνε), Πασάς, Ρόβας (83′ Πτηνόπουλος).

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης) N.Μιχαήλ, Αποστολόπουλος, Τσικάρσκι, Σκόνδρας, Ευαγγέλου, Σιόντης, Κάστρο, Κούζικ (84′ Τζημόπουλος), Βιδάλ (45′ Νάουμετς), Λουκίνας (83′ Παμλίδης), Αθανασιάδης.