Ο ΠΑΣ «έσπασε» κατάρες στην Λιβαδειά…(1-2)

174

-Η νίκη του ΠΑΣ μέσα στην έδρα του Λεβαδειακού »έσπασε» ένα αρνητικό και απόλυτο ρεκόρ για τον ΠΑΣ, αφού μέχρι προχτές (σ.σ.Παρασκευή)  για αγώνες στην Β’ Εθνική, η ομάδα μας όχι μόνο δεν είχε κερδίσει στην Λειβαδιά, αλλά δεν είχε σκοράρει καν !!!

-Αυτό από χτες αποτελεί παρελθόν, μιας και ο ΠΑΣ ..και σκόραρε και νίκησε.
Μάλιστα ανάγκασε τον αντίπαλο προπονητή να παραιτηθεί, μετά από την παραίτηση του προπονητή της Παναχαϊκής που είχε προηγηθεί την 1η αγωνιστική…(!!)
-Κάτι ανάλογο είχε συμβεί και την περίοδο 2014/15 στην Superleague, όταν μετά την νίκη του ΠΑΣ στην Λειβαδιά με 1-2, είχε παραιτηθεί ο Σάββας Παντελίδης ξανά για λογαριασμό του Λεβαδειακού…(!!)
-Η νίκη λοιπόν αυτή ήταν η 3η συνολικά νίκη του ΠΑΣ στην Λειβαδιά σε 21 αγώνες σε όλες τις κατηγορίες.
-Αίσθηση προκάλεσε το (πεντακάθαρο κατά τα άλλα) πέναλτι που κέρδισε ο ΠΑΣ στην Λειβαδιά, το οποίο εξήγειρε ζήτημα αναζήτησης, για το αν ο ΠΑΣ ξανακέρδισε πέναλτι στο γήπεδο αυτό…
-Ο ΠΑΣ λοιπόν στο παρελθόν έχει κερδίσει άλλες 2 φορές πέναλτι στην Λειβαδιά αλλά δυστυχώς και τα δύο ήταν άστοχα.
-Το πρώτο ήταν την περίοδο 1984/85 για την Β’ Εθνική όταν ο ΠΑΣ ηττήθηκε με 3-0. Στο 68ο λεπτό σε ανατροπή Παπαχρήστου, το πέναλτι χτύπησε ο Οικονόμου αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.
-Το δεύτερο πέναλτι ο ΠΑΣ το κέρδισε την περίοδο 1991/92 όταν είχαμε ηττηθεί με 2-0. Εκτελεστής ο Βασίλης Σκούτας αλλά απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού.
-Τρίτη και φαρμακερή λοιπόν με τον Παμλίδη προχτές, να ευστοχεί στο πέναλτι και να «σπάει» …παραδόσεις.
Προϊστορία Κυπέλλου με Βέροια
  -Αγώνας κυπέλλου αύριο (29/10) με αντίπαλο την Βέροια στο »Ε.Σ.Ι.  Οι Ζωσιμάδες» και η προϊστορία λέει ότι στο παρελθόν μόνο μια φορά έχουμε συναντηθεί με την Βέροια για τον θεσμό.
-Αυτό συνέβη την περίοδο 2000/2001 σε όμιλο, μαζί και με Νάουσα,Προοδευτική, Παναιτωλικό,ΟΦΗ.
Ο ΠΑΣ ''έσπασε'' κατάρες στην Λιβαδειά...(1-2)
Ο Κώστας Κορμαρής

-Τότε, μέσα στα Γιάννενα ο ΠΑΣ είχε επικρατήσει με 4-0 της Βέροιας με 2 γκόλ των Κορμαρή (55′,90′) και 2 γκολ του Τάτση Γ. (76′, 88′). Στην Βέροια ο ΠΑΣ κέρδισε ξανά με σκορ 1-2 .Σκόρερς για τον ΠΑΣ οι Σαπάνης (69′), Αλ.Τάτσης (87′) με την Βέροια να μειώνει στο 91′ με τον Νήρα.