Ο Παμλίδης έδωσε τη λύση

171

Βήμα πρόκρισης έκανε ο ΠΑΣ Γιάννινα στον πρώτο αγώνα για την 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, απέναντι στη Βέροια.

Το τελικό 1-0, μπορεί να φαντάζει λίγο, όμως το «μηδέν» παθητικό σε διπλούς αγώνες είναι σημαντικό.

Ήταν το πρώτο επίσημο παιχνίδι του ΠΑΣ Γιάννινα στο «Ζωσιμάδες» για τη φετινή σαιζόν, απέναντι σε μια συγκροτημένη Βέροια, που βρίσκεται σε καλύτερο ρυθμό αγώνων, αν και τις δύο ομάδες χωρίζει μια κατηγορία.

Ο ΠΑΣ, ευτύχησε να πετύχει «γκολ από τ’αποδυτήρια» με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ευτύχησε να παίζει με παίκτη παραπάνω από το 61′ λόγω αποβολής του Πασά, όμως βάσει ευκαιριών, θα μπορούσαν να είχαν ισοφαριστεί.

Το πρώτο ημίχρονο, ήταν αρκετά καλό ποιοτικά, με τους φιλοξενούμενους ν’απειλούν πρώτοι, με τον Παντελάκη να διώχνει πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Κανούλα.

Λίγο αργότερα, ο Μπλέτσας επιχείρησε γυριστό σουτ, με τον Χουτεσιώτη να μπλοκάρει.

Στο 19′ ακυρώθηκε ως οφσάιντ γκολ του Κανούλα, μετά από λάθος του Παντελάκη.

Στο 29′ ο Ξύδας έβγαλε σε θέση για γκολ τον Παμλίδη, αλλά το πλασέ του παίκτη του ΠΑΣ έδιωξε με τα πόδια ο γκολκήπερ Μπαλατσιώτης.

Στο 45′, ο Χουτεσιώτης χρειάστηκε να κάνει διπλή επέμβαση σε κτύπημα φάουλ του Ν. Ζούρκου, με τον Κανούλα να καραδοκεί.

Και φτάνουμε στο δεύτερο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, που ο ΠΑΣ Γιάννινα άνοιξε το σκορ: Ο Νάουμετς από δεξιά έβγαλε σέντρα ακριβείας και ο Παμλίδης σε θέση φορ πήρε την κεφαλιά κι’έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (1-0).

Λίγο αργότερα, (53′) ο Μπουκουβάλας επιχείρησε ατομική προσπάθεια και σουτ, που πέρασε λίγο άουτ.

Στο 61′ η Βέροια έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Πασά, και ακολούθησαν κάποιες υποτυπώσεις ευκαιρίες για τον ΠΑΣ με τους Παμλίδη (63′), Καρτάλη (70′), και ένα κτύπημα φάουλ του Πίτου Γκαρσία (74′) που έφυγαν άουτ.

Και στο 77′ παραλίγο να έρθει η ισοφάριση, όταν ο Χουτεσιώτης χρειάστηκε να κάνει διπλή επέμβαση, για ν’αποκρούσει τις προσπάθειες των Μελικιώτη και Κανούλα.

Στο 86′, μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ να κάνμει το 2–0, όμως η βολίδα του Λιάσου βρήκε στ’οριζόντιο δοκάρι του Μπαλατσιώτη.

Ο γκολκήπερ της Βέροιας μπλόκαρε επίσης μια κεφαλιά του Λεό στο 88′, και ένα κτύπημα φάουλ του Πίτου στο 90′.

Έτσι ο ΠΑΣ Γιάννινα έφτασε στη νίκη με 1-0, που του δίνει το πλεονέκτημα στη ρεβάνς, που προσδιορίζεται στις αρχές Δεκεμβρίου, χωρίς να έχει ορισθεί ακριβής ημερομηνία.

Κίτρινες κάρτες είδαν οι Ζιούλης, Ξύδας από πλευράς ΠΑΣ, και οι Κανούλας, Μπλέτσας Πεταυράκης από πλευράς Βέροιας, ενώ με δύο κίτρινες απεβλήθη ο Πασάς.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΣ Γιάννινα: Χουτεσιώτης, Μπουκουβάλας, Οικονομόπουλος, Ζιούλης, Παντελάκης, Πίτου Γκαρσία, Κάστρο (82′ λ. τρ. Λιάσος), Ξύδας (68′ Λεό), Καρτάλης, Νάουμετς (75′ Νικολιάς), Παμλίδης.

Βέροια: Μπαλατσιώτης, Α. Ζούρκος, Πεταυράκης (46′ Πασάς), Μουρατίδης, Μανιώτης, Πολύζος (79′ Πέντα), Μπλέτσας, Ν. Ζούρκος (67′ Ταϊρης), Κανούλας, Σκαθαρούλής, Μελικιώτης.