Ο από μηχανής…Λεό, έδωσε λύση στο 94′! Δόξα-ΠΑΣ (1-2)

303

-O όρος »από μηχανής θεός» προέρχεται από την αρχαία ελληνική τραγωδία, και χρησιμοποιείται για χαρακτηρίσει (συνήθως) ένα πρόσωπο το οποίο εμφανίζεται την κατάλληλη στιγμή και δίνει λύση ή ευνοϊκή τροπή σε μια δύσκολη κατάσταση.

-Αυτό ακριβώς έκανε και ο Λεό σήμερα στο γήπεδο της Δόξας Δράμας!
-Ακριβώς 20 λεπτά μετά την είσοδό του στο γήπεδο, έστω και στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, εκμεταλλεύτηκε την κεφαλιά-πάσα του Παντελάκη, λύτρωσε τον ΠΑΣ
και τού χάρισε τους δύο βαθμούς που μέχρι εκείνη την στιγμή, (ύστερα από την ισοφάριση της Δόξας), έδειχνε να τους χάνει!
-Το σημερινό παιχνίδι διδάσκει πολλά και εν όψει play-off.
-Αν και η ομάδα της Δόξας δεν έδειχνε ικανή να απειλήσει (ειδικά στο α ημίχρονο ο ΠΑΣ δεν ανησύχησε καθόλου), στην επανάληψη δημιούργησε ευκαιρία στο 50′ και τελικά κατάφερε να ισοφαρίσει στο 63′, μ’έναν πρώην παίκτη του ΠΑΣ, τον Τάσο Κρητικό, που δεν πανηγύρισε το γκολ που πέτυχε!
-Ίσως άραγε να χρειαζόταν η ισοφάριση, ώστε ο ΠΑΣ να αλλάξει συμπεριφορά στο β’ ημίχρονο?
Το πρώτο στατιστικό στοιχείο, αναφέρεται φυσικά στην παράδοση του ΠΑΣ στην Δράμα
μιάς και η σημερινή νίκη ήταν (γενικά) η δεύτερη μετά το 2006 και (ειδικά) η πρώτη για την Β’ Εθνική!
-Μετά από πολλά χρόνια έσπασε ακόμα ένα αρνητικό σερί, σε »καταραμένη» έδρα !
Το δεύτερο στοιχείο αφορά το »διπλό» του ΠΑΣ  που έρχεται στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, και με το παιχνίδι μέχρι εκείνη την στιγμή, να βρίσκεται στην ισοπαλία.
-Φυσικά υπάρχουν πληθώρα παιχνιδιών σε όλες τις κατηγορίες, που η ομάδα μας έχει σκοράρει στο τελευταίο δεκάλεπτο (δηλ. από το 80′ έως το 90′) και που τα παιχνίδια αυτά
έχουν χαραχτεί ανεξίτηλα στην μνήμη μας (πχ το γκολ του Λίλα στην Τούμπα),όμως το σημερινό (με γκολ στις καθυστερήσεις και νίκη εκτός έδρας) είναι πολύ σπάνιο!
-Τελευταία φορά το είδαμε το 2017/18 με το γκολ του Τζημόπουλου στο 91′ μέσα στην

Ο από μηχανής...Λεό, έδωσε λύση στο 94'! Δόξα-ΠΑΣ (1-2)
Με γκολ του Τζημόπουλου (φωτό) στο 91′, ο ΠΑΣ είχε κερδίσει τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη.

Νέα Σμύρνη στο 0-1 επί του Πανιωνίου!

-Ενώ στην Γ΄Εθνική αυτό συνέβη το 2004/05 στο παιχνίδι Λύκοι-ΠΑΣ 1-2 με πέναλτι του Βιλανάκη στο 93′.
-Για την Β’ Εθνική δεν έχει ξανασυμβεί ,όμως υπάρχουν αρκετά παιχνίδια με γκολ σημειωμένα στο τελευταίο δεκάλεπτο!
Τρίτον πρέπει να αναφέρουμε ένα νέο ρεκόρ που σήμερα ισοφαρίστηκε.
-Είναι οι 8 νίκες εκτός έδρας μία επίδοση που συνέβη ξανά το 1973/74 (σε 38 ματς τότε), και που σήμερα ο ΠΑΣ την ισοφάρισε!!
-Μετά από πολλά χρόνια επαναλαμβάνεται ένα σημαντικό επίτευγμα και μάλιστα χωρίς καμία ήττα!
-Ένα στατιστικό που είναι άξιο αναφοράς και ιστορικής σημασίας για τον ΠΑΣ Γιάννινα!