Μεγάλη νίκη, με δυό γκολάρες

109

Μεγάλη νίκη με δυο υπέροχα γκολ, πέτυχε στη Λιβαδειά ο ΠΑΣ Γιάννινα, που του δίνει αισιοδοξία για τη συνέχεια, ότι τελικά θα μπορέσει να πετύχει το στόχο της παραμονής στη Superleague-Σουρωτή.

Η Γιαννιώτικη ομάδα, αν και έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 50′, λόγω αποβολής του Κάργα, όχι μόνο δεν βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, αλλά κατάφερε να πάρει και τη νίκη με 2-0, στέλνοντας στα τάρταρα έναν από τους ανταγωνιστές της, στη μάχη της παραμονής.

Στο πρώτο ημίχρονο, το ματς ήταν ισορροπημένο, με τον ΠΑΣ να κυριαρχεί στη μεσαία γραμμή, και να κάνει την πρώτη του ευκαιρία στο 3′, όταν ο Παμλίδης έκανε τη σέντρα, η κεφαλιά του Σεργκελασβίλι χτύπησε στον Τσαμπούρη, και στη συνέχεια ο Αθανασιάδης σούταρε άουτ.

Ο Λεβαδειακός απείλησε στο 11′ με ένα μακρυνό σουτ του Μαρκόφσκι που πέρασε άουτ, και στο 14, με απευθείας κτύπημα φάουλ του Στανόγεβιτς, που ανάγκασε τον Νεόφυτο Μιχαήλ να πέσει στη γωνιά του, και να διώξει σε κόρνερ.

Όμως, τη μεγάλη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, την έχασε ο ΠΑΣ στο 15′: Ο Ρεκβιασβίλι έκανε λάθος και του έκλεψε τη μπάλα ο Αθανασιάδης. Ο φορ του ΠΑΣ μπήκε στην περιοχή, όμως αντί να πασάρει στον Νικολιά που περίμενε μόνος του μπροστά σε άδειο τέρμα, προτίμησε να σουτάρει από πλάγια, και έστειλε τη μπάλα άουτ.

Νέα μεγάλη φάση για τον ΠΑΣ στο 42′: Ο Πάντελιτς εκτέλεσε κόρνερ, ο γκολκήπερ Μπάγιτς έκανε άστοχη έξοδο, η μπάλα έφτασε στον Κάστρο που έκανε το σουτ, που αποκρούστηκε στη γραμμή από τον Παντελιάδη.

Στο 44′, οι γηπεδούχοι πέτυχαν γκολ με τον Μαρκόφσκι, που ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ.

Το δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε άσχημα για τον ΠΑΣ, καθώς στο 50′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κάργας. Ο Γιάννης Πετράκης συνέχισε με 4-4-1, και πολύ κοντά τις γραμμές, ώστε η ομάδα του ν’αντέξει στην πίεση των γηπεδούχων.

Στο 57′ ο Ναγκίς έκανε ατομική προσπάθεια και σουτ που κατέληξε άουτ.

Στο 61′, νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ, όταν ο Σεργκελασβίλι έπιασε δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, και η μπάλα βρήκε στ’οριζόντιο δοκάρι του Μπάγιτς.

Στο 64′, νέα ατομική προσπάθεια του Ναγκίς από αριστερά και σέντρα στον Ζησόπουλο, που από θέση σέντερ-φορ πλασάρει άουτ.

Και φτάσαμε στο 77′, όπου ο ΠΑΣ Γιάννινα άνοιξε στο σκορ: Ο Αντιλεού έκανε λάθος, και του έκλεψε τη μπάλα ο Νικολιάς, ο παίκτης του ΠΑΣ μπήκε ταχύτατα στην αντίπαλη περιοχή, και με σκαφτό σουτ νίκησε τον Μπάγιτς γράφοντας το 0-1.

Στο 95′, ευκαιρία για τους γηπεδούχους, όταν ο Τσαμπούρης εκτέλεσε απευθείας φάουλ, με τον Νεόφυτο Μιχαήλ να πέφτει και να μπλοκάρει.

Και στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο ΠΑΣ κλείδωσε το τρίποντο. Ο Αποστολόπουλος έβγαλε τη σέντρα, και ο Μάνος με ωραίο γυριστό σουτ έκανε το τελικό 0-2.

Έτσι, ο ΠΑΣ Γιάννινα απομακρύνθηκε από την 14η θέση που οδηγεί σε απευθείας υποβιβασμό, και θα δώσει μάχη ώστε ν’αποφύγει και τη διαδικασία του μπαράζ.

Ο διαιτητής Σιδηρόπουλος, ελέγχεται για τη φάση της ακύρωσης του γκολ του Μαρκόφσκι. Εκτός από τις δύο κίτρινες στον Κάργα, έδειξε και μια κίτρινη στον Μπουκουβάλα.

Οι συνθέσεις:

Λεβαδειακός: Μπάγιτς, Τσαμπούρης, Παντελιάδης, Ρεκβιασβίλι, Αντιλεού, Ζησόπουλος (76′ Σαβαντογκό), Μητρόπουλος (82′ Καραχάλιος), Ναγκίς, Στανόγεβιτς (61′ Μέλεγκ), Γιακουμάκης, Μαρκόφσκι.

ΠΑΣ Γιάννινα: Ν. Μιχαήλ, Μπουκουβάλας, Σεργκελασβίλι, Α. Μιχαήλ, Κάργας, Τζημόπουλος, Κάστρο, Νικολιάς (90′ Γιάκος), Παμλίδης (80′ Αποστολόπουλος), Πάντελιτς, Αθανασιάδης (87′ Μάνος).