Με βαθμό ολοκλήρωσε τη φετινή χρονιά!

141
  • Με βαθμό ολοκλήρωσε τη φετινή χρονιά!

Σε ένα μέτριο αγωνιστικά παιχνίδι ο ΠΑΣ Γιάννινα τελείωσε νωρίτερα τις φετινές του
    υποχρεώσεις, παίρνοντας ισοπαλία 1-1 στο «Ζωσιμάδες» απέναντι στην ΑΕΚ, για την 30η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Το αποτέλεσμα μάλλον
    θεωρείται δίκαιο, αφού αμφότερες οι ομάδες είχαν κάποιες ευκαιρίες να διπλασιάσουν τα
    τέρματα, με τον ΠΑΣ να παρουσιάζεται αρκετά βελτιωμένος στο δεύτερο ημίχρονο.
    Βαρετό ποδόσφαιρο από τις δύο ομάδες στο πρώτο 45λεπτο, με την Ενωση να «πατάει»
    καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, κυκλοφορώντας τη μπάλα με περισσότερη άνεση, με τον Πασχαλάκη να δηλώνει «παρών», έχοντας δύο καίριες επεμβάσεις. Το εκπληκτικό γκολ του Λίλα σε ανύποπτο χρόνο ήταν επί της ουσίας και η μοναδική καλή στιγμή για τους
    «κυανόλευκους» στο πρώτο ημίχρονο.
    Μετά την ανάπαυλα, ο μέτριος ρυθμός συνεχίστηκε, με τους παίκτες του ΠΑΣ να ανεβάζουν «στροφές» από τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, προσπαθώντας να πετύχουν και ένα δεύτερο τέρμα. Δέκα λεπτά όμως πριν από το τέλος της αναμέτρησης ήταν η σειρά της ΑΕΚ να πετύχει ένα επίσης πανέμορφο γκολ, με τον Πατίτο, ισοφαρίζοντας σε 1-1.
    Η χρονιά για τον ΠΑΣ, που ξεκίνησε εξαιρετικά αλλά δεν τελείωσε αναλόγως, ολοκληρώθηκε σήμερα, με τους παίκτες στο τέλος του παιχνιδιού να παίρνουν το χειροκρότημα από τους 3000 περίπου φίλους, οι οποίοι βρέθηκαν στο γήπεδο, για να επικροτήσουν την πολύμηνη αυτήν προσπάθεια. Το τέλος του πρωταθλήματος βρίσκει τον ΠΑΣ να κατακτά την 9η θέση, έχοντας συμπληρώσει 36 βαθμούς, εξασφαλίζοντας από τον πρώτο γύρο την παραμονή, μη μπορώντας όμως να διεκδικήσει κάτι καλύτερο στο δεύτερο γύρο. Στον αντίποδα, κάπου 300 φίλοι της Ενωσης, οι οποίοι σήμερα κατέλαβαν το πέταλο, χειροκρότησαν και εκείνοι με τη σειρά τους τους παίκτες της ομάδας τους, οι οποίοι μάλλον σήμερα έκαναν συντήρηση δυνάμεων εν όψει του μεγάλου τελικού με τον ΠΑΟΚ.
    Το φιλμ του αγώνα:
    7’ Ο Βάργκας βγαίνει από τα αριστερά, σουτάρει δυνατά αλλά αποκρούει ο Πασχαλάκης.
    8’ Εκτέλεση κόρνερ του Ακόστα, ο Μαυροπάνος παίρνει την κεφαλιά, στέλνοντάς την άουτ.
    11’ Ωραία μπαλιά του Βάγκας στον Πέκχαρτ, ο δεύτερος κάνει «καρφωτή» κεφαλιά αλλά ο
    Πασχαλάκης αποκρούει εντυπωσιακά.
    18’ Ο Καρανίκας θέλει να αιφνιδιάσει τον Μπάρκα με σέντρα-σουτ, με τον πορτιέρο των
    φιλοξενούμενων να διώχνει.
    30’ Ο Πέκχαρτ δοκιμάζει μακρινό συρτό σουτ, με τη μπάλα όμως να περνάει ελάχιστα δίπλα
    από το αριστερό κάθετο.
    39’ ΓΚΟΟΟΛ! Ο Λίλα σε ανύποπτη στιγμή, πιάνει «βολίδα» και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα!
    54’ Ο Σιμόες εξαπολύει «κεραυνό», με τον Πασχαλάκη για άλλη μια φορά να δηλώνει
    «παρών», βγάζοντας με γροθιές.
  • 65’ ο Καρανίκας μπαίνει με αξιώσεις μες στη μικρή περιοχή, σουτάρει δυνατά, με τη μπάλα
    να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
    69’ Ο Νικολιάς σουτάρει δυνατά, με τη μπάλα να περνάει άουτ.
    76’ Ο Ζάϊρο ξεκινάει γρήγορη αντεπίθεση, η μπάλα φτάνει στα πόδια του Μαμπουλού αλλά
    το απίστευτο γυριστό βολέ του δεύτερου, βρίσκει πάνω στον Μπάρκα.
    78’ Σουτ δυνατό του Κούτρη από τα αριστερά, η μπάλα φεύγει λίγο δίπλα από το δεξί
    κάθετο.
    81’ ΓΚΟΟΟΛ! Ο Πατίτο με «βολίδα», ισοφαρίζει σε 1-1!
    90’ Μπαλιά του Μάνταλου στον Πέκχαρτ, ο δεύτερος εξ’ επαφής περνάει τη μπάλα πάνω
    από το οριζόντιο δοκάρι, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη λίγο πριν από το τέλος του παιχνιδιού.
    ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Πασχαλάκης, Μιχαήλ, Ζάϊρο, Νικολιάς, Ναδάλες (52’ Κούτρης), Λίλα (87’ Κοζορώνης), Μαυροπάνος, Γαρουφαλιάς, Καρανίκας, Μαμπουλού, Ακόστα
    ΑΕΚ (Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Κολοβέτσιος, Μπακασέτας, Βινίσιους,
    Βάργκας (58’ Πατίτο ), Σιμόες (74’ Γαλανόπουλος), Αλμέϊδα (67’ Μάνταλος), Πέκχαρτ,