Μια ομορφιά ο διαιτητής στη Νίκαια

301

Μια ομορφιά ο διαιτητής στη Νίκαια.Γυρνάμε πάλι το χρόνο πίσω και θα θυμηθούμε ένα αγώνα του ΠΑΣ στην Νίκαια με αντίπαλο τον Ιωνικό όπου το αποτέλεσμα κρίθηκε από το διαιτητή του αγώνα,

Οκτώβριος του 90′ λοιπόν ,αρχή ακόμη του πρωταθλήματος χωρίς όμως να λείπουν οι ομορφιές του που το έχουν κατατάξει στα κορυφαία πρωταθλήματα του πλανήτη αφού ήδη μια εβδομάδα πριν από αυτόν τον αγώνα του ΠΑΣ σε ένα άλλο γήπεδο και με άλλους αντιπάλους η φιλοξενούμενη ομάδα είχε αποχωρήσει από τον  αγωνιστικό χώρο διαμαρτυρόμενη για τις αποφάσεις του διαιτητή.

Ο ΠΑΣ σε εκείνο το παιχνίδι παρότι αντιμετώπισε μια άσχημη διαιτησία δεν έφυγε από τον αγωνιστικό χώρο όπως είχε κάνει ο ΠΑΟΚ μια εβδομάδα νωρίτερα και προπονητής ,ποδοσφαιριστές και διοίκηση δέχθηκαν στοϊκά το αποτέλεσμα.

Μεγάλος ευνοημένος του αγώνα ο Ιωνικός λοιπόν μια ομάδα που μερικά χρόνια αργότερα σώθηκε εις βάρος του ΠΑΣ ενώ είχε λιγότερους βαθμούς στο πρωτάθλημα.Αλήθεια που να είναι τώρα;

Πρωταγωνιστής του αγώνα ο διαιτητής Μπάζας από τη Λαμία που στο 32′ λεπτό έδωσε ένα πέναλτι στον Ιωνικό που μόνο αυτός είδε ή για να ακριβολογούμε ούτε αυτός το είδε αλλά έτσι του υπέδειξε ο επόπτης του αγώνα Χατζής .

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Καλογερόπουλος κάνοντας το 1-0.

Οι άνθρωποι με τα μαύρα όμως χτύπησαν και στο δεύτερο ημίχρονο όταν στο 82′ λεπτό σε μια μπροστινή μπαλιά προς τον Καλογερόπουλο ,ο συμπαίχτης του Νταρακλίτσας ήταν κανα δυο μέτρα οφσάιτ (τότε δεν υπήρχε το δεν επηρεάζει τη φάση)αλλά ο άρχοντας του αγώνα δεν κατάλαβε κάτι ,ούτε και ο επόπτης βέβαια και ο Καλογερόπουλος έκανε το 2-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:Ιωνικός Δοξάκης,Τζανετουλάκος,Μπεχλιβανίδης,Μ.Παπαδόπουλος,Μανδραφλής,Ξανθόπουλος,(61 Βογιατζής)Πορφύρης(51 Σοφιανός)Ντραγκόλοφ,Αδαμόπουλος,Καλογερόπουλος,Νταρακλίτσας

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ:Γκόλας,Τσιάβος,Ζιάκας,Ζώης,Βαν Βαικ,Λάπας,Σκούτας,Γιάτσος(53 Οικονόμου)Ουγκάρντε,Παπανικολάου(68 Γκαργκίνι)Γιώτης,Μπουτσουρής