Ήρεμα και απλά…

339

Ένα εύκολο απόγευμα πέρασε ο ΠΑΣ Γιάννινα απέναντι στην Κέρκυρα, στο Ε.Σ.Ι. «Οι Ζωσιμάδες», φτάνοντας στη νίκη με σκορ 4-1.

Η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν εμφανής, και παρά τις όποιες προσπάθειες των φιλοξενουμένων, η νίκη για την Γιαννιώτικη ομάδα, εξασφαλίστηκε ουσιαστικά από το πρώτο ημίχρονο.

Το ευχάριστο για τον Αργύρη Γιανίκη, είναι ότι ξεκίνησε στην ενδεκάδα, και συμμετείχε σε μεγάλο μέρος του παιχνιδιού ο Λάσα Σεργκελασβίλι, μετά τον σοβαρό τραυματισμό που είχε πέρσυ (χιαστό), και επανέρχεται σιγά σιγά σε αγωνιστικούς ρυθμούς.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα επέβαλλε από την  αρχή του αγώνα το ρυθμό του, και αφού έχασε δύο ευκαιρίες (κεφαλιά Σκόνδρα άουτ στο 2′, ανάποδο ψαλίδι του Ελευθεριάδη άουτ στο 6′) πέτυχε ένα γκολ με τον Ελευθεριάδη στο 14′, που ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 19′ όμως ήρθε το πρώτο γκολ, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτυ του Παμλίδη, πέναλτυ που υποδείχθηκε σε χέρι του Γκίτση.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα συνέχισε να δημιουργεί επικίνδυνες φάσεις στην εστία της Κέρκυρας, με τον γκολκήπερ Παγκράτη να αντιδρά σε αυτές, και στο 38′ μετά από συνδυασμό Παμλίδη-Κριζμάν, αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Ελευθεριάδης, που με σουτ έγραψε το 2-0.

Η ομάδα της Κέρκυρας μείωσε στο 40′, καθώς ο Ντε Βίντερ εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας του ΠΑΣ και έκανε το 2-1.

Οι Κερκυραίοι, δεν χάρηκαν πολύ όμως αυτό το γκολ, καθώς δύο λεπτά αργότερα (42′), ο Αποστολόπουλος έβγαλε σέντρα, και ο Κριζμάν με προβολή έκανε το 3-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΣ συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία, αλλά σε πιο …χαλαρούς ρυθμούς.

Έτσι, το τέταρτο γκολ ήρθε στο 76′ με εκτέλεση πέναλτι του Παμλίδη, ποινή που υπέδειξε ο διαιτητής σε ανατροπή του Αποστολόπουλου, ενώ στο 88′, σουτ του Νικολιά σταμάτησε στο δοκάρι του Παγκράτη.

Ο διαιτητής Ωραιόπουλος (Δωδεκανήσου) έδειξε κίτρινες στους Παντελάκη από πλευράς ΠΑΣ Γιάννινα, και στους Τσεντλισβίλι και Σπίτζο από πλευράς Κέρκυρας.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΣ Γιάννινα: Περιστερίδης, Αποστολόπουλος, Σεργκελασβίλι (65′ Πήλιος), Σκόνδρας, Παντελάκης, Σιόντης, Καρτάλης, Ελευθεριάδης (74′ Νικολιάς), Παμλίδης (78′ Ξύδας), Κριζμάν, Λεό.

Κέρκυρα: Παγκράτης, Παναγιωτούδης, Ζερβόπουλος, Γκίτσης, Βλάχος, Τσεντλισβίλι, Γεωργακόπουλος, Γκασίδης (52′ Σπίτζος), Ντε Βίντερ (79′ Νικολούδης), Μίσκου, Καρακώστας (62′ Λεπενιώτης).