Η 4η ισόπαλη πρεμιέρα του ΠΑΣ στην Β’ Εθνική…

221

-H χτεσινή ισοπαλία του ΠΑΣ Γιάννινα στην Πάτρα είναι η 3η στην έδρα της Παναχαϊκής και δείχνει τις παγίδες και τις πολλές δυσκολίες που έχει να αντιμετωπίσει ο ΠΑΣ στο Πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής.

-Στην Πατρινή έδρα λοιπόν (σε όλες τις κατηγορίες) ο ΠΑΣ σε σύνολο 22 αγώνων έχει πλέον 3 νίκες-3 ισοπαλίες και 16 ήττες!
-Πάμπολλες και σημαντικές ήταν οι ευκαιρίες του ΠΑΣ και η χθεσινή ισοπαλία , όπως και να το κάνουμε, αφήνει πίκρα στην ομάδα μας, που μπορούσε διπλό…
-Πάντως το ποτήρι μπορεί να θεωρηθεί μισογεμάτο αν συνυπολογίσουμε (1ον) το μειονέκτημα του ΠΑΣ που έπαιξε με παίκτη λιγότερο απο το 56ο λεπτό και
(2ον) την μεγάλη ευκαιρία της Παναχαϊκής στην εκπνοή που λίγο έλειψε να κοστίσει την ήττα, άσχετα αν ο παίκτης ήταν οφσάιντ που δεν δόθηκε.
-Στο ποδόσφαιρο όμως δεν μιλάει η στατιστική αλλα τα γκόλ!
-Οι 2 κίτρινες και η αποβολή που έδωσε ο (αλησμόνητος απο πέρυσι) Γρατσάνης στον Πίτου Γκαρσία , θύμισαν κάτι απο την κόκκινη που είχε δώσει ο Αγγελάκης στον Έλντερ την περίοδο 2000/01 με τη διαφορά όμως οτι ο ΠΑΣ φέτος δεν ηττήθηκε!
-Μια στατιστική παράδοση που κατέρριψε ο ΠΑΣ χθες στην Πατρινή έδρα είναι οτι κατάφερε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα παρόλο που δέχθηκε γκόλ.
-Στο παρελθόν, όταν ο ΠΑΣ δεχόταν γκολ από την Παναχαϊκή, έφευγε ηττημένος, πράγμα που χθες δεν συνέβη.
-Οι 2 προηγούμενες ισοπαλίες που είχε αποσπάσει ο ΠΑΣ ήταν με σκορ 0-0 !
==========================================================
-Τελειώνοντας λοιπόν να σημειώσουμε οτι ο ΠΑΣ με την χθεσινή ισοπαλία διατήρησε και ένα σχετικό ρεκόρ:
Ότι δηλαδή έχει να ηττηθεί σε πρεμιέρα Β΄Εθνικής από την χρονιά 1998/99 , όταν ηττήθηκε στην Καρδίτσα με σκορ 2-1!
-Έκτοτε και μέχρι σήμερα διατηρεί το αήττητο σε πρεμιέρα Β’ Εθνικής.
-Συνολικά ο ΠΑΣ σε πρεμιέρες έχει 14 νίκες–4 ισοπαλίες –9 ήττες συμπεριλαμβανομένης και την χθεσινής ισοπαλίας.
-Ειδικότερα σε 13 παιχνίδια εντός έδρας ο ΠΑΣ έχει 11 νίκες-1 ισοπαλία-1 ήττα.
-Ενώ στα 14 μάτς εκτός έδρας η ομάδα μας έχει 3 νίκες-3 ισοπαλίες -8 ήττες.
-Φέτος το Πρωτάθλημα βρίσκει τον ΠΑΣ φιλοξενούμενο σε δύο διαδοχικά ματς (σε Πάτρα-Λειβαδιά).
-Αν ανατρέξουμε στο παρελθόν θα θυμηθούμε ότι ξεκίνημα πρωταθλήματος με δύο εκτός έδρας ματς, έγινε άλλες 2 φορές.
-Η πρώτη ήταν την περίοδο 1993-94 επι εποχής Μούφ-Μιλόγεβιτς.
-Το πρώτο ματς έγινε στα Γιαννιτσά με τον ΠΑΣ να ητττάται με 2-1. Το δεύτερο ήταν στην έδρα του Χαραυγιακού με τον ΠΑΣ να σημειώνει την μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη του με 0-7, μια νίκη-ρεκόρ αλησμόνητη.
-Η δεύτερη φορά ήταν την περίοδο 1999-2000. Ο ΠΑΣ ξεκίνησε με νίκη στην Καλαμαριά (1-2) ενώ στην συνέχεια έχασε στον Άγιο Νικόλαο με σκορ 2-1.
-Τελευταία ισόπαλη πρεμιέρα ήταν το 2001/02 στον Κορυδαλλό, στο 2-2 με την Προοδευτική (φωτό).