Έ»χ»ασε την ευκαιρία για τη νίκη

444

Αρκετά καλός παρουσιάστηκε ο ΠΑΣ Γιάννινα στο ντεμπούτο του στη φετινή Superleague 2 στην Πάτρα, και έχασε την ευκαιρία να φύγει με τη νίκη που θα του έδινε ισχυρή ώθηση για τη συνέχεια.

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη, παρουσιάστηκε καλύτερη της γηπεδούχου Παναχαϊκής σε γενικές γραμμές, είχε ευκαιρίες ακόμα και μετά την αποβολή του Πίτου Γκαρσία με δεύτερη κίτρινη, που τον άφησε με παίκτη λιγότερο.

Έτσι, το τελικό 1-1 δεν μπορεί να είναι ικανοποιητικό για τη Γιαννιώτικη ομάδα.

Η Παναχαϊκή, αν και δημιούργησε κάποιες υποψίες ευκαιριών, προηγήθηκε κόντρα στη ροή του αγώνα, με σουτ του Παπατόλιου στο 26′.

Ο ΠΑΣ είχε γρήγορη αντίδραση, και προειδοποίησε στο 29′, όταν ο Λεό με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Στο επόμενο λεπτό, σουτ του Κάστρο βρήκε σ’ετοιμότητα τον Σούλη, ο οποίος δεν χρειάστηκε να επέμβει σε άλλα δύο σουτ των Κάστρο (35′), και Νικολιά (36′), που πέρασαν άουτ.

Στο 39′ ήρθε η ισοφάριση για τον ΠΑΣ, με αρκετή δόση τύχης, σε σέντρα σουτ του Αποστολόπουλου από δεξιά, που κατέληξε στα δίχτυα (1-1).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (47′), είχαμε διπλή ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Εκτέλεση φάουλ του Κάστρο, απέκρουσε ο Σούλης, και στην επαναφορά ο Κριζμάν έστειλε τη μπάλα πάνω από τ’οριζόντιο δοκάρι.

Ο Κροάτης φορ των Ιωαννίνων, στο επόμενο λεπτό επιχείρησε σουτ, που πέρασε άουτ.

Στο 56′ ο ΠΑΣ έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Πίτου Γκαρσία.

Αυτό όμως, δεν έφερε κάποιο πλεονέκτημα για τους Πατρινούς, οι οποίοι βρισκόταν σε παθητικό ρόλο, και είδαν ακόμα μια φορά τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι του Σούλη, σε κεφαλιά του Σκόνδρα στο 63′.

Στο 74′, Παμλίδης και Νικολιάς έφυγαν στην αντεπίθεση, το σουτ του τελευταίου όμως δεν βρήκε στόχο.

Στο 77′, ο Παμλίδη βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα της Παναχαϊκής, που με καλά αντανακλαστικά αποσόβησε τη δεύτερη παραβίαση της εστίας του.

Στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά για να πετύχουν το νικητήριο γκολ, είχαν κάποιες ευκαιρίες με τους Σιατραβάνη (84′, σουτ άουτ), Μωραίτη (86′, κεφαλιά απέκρουσε ο Γιαννίκογλου), με τη μεγαλύτερη στο 88′ όταν σουτ του Σταματόπουλου βρήκε το δοκάρι και στη συνέχεια μπλόκαρε ο γκολκήπερ του ΠΑΣ, όμως το τελικό 1-1 επισφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων, που αν κάποια δεν είναι ευχαριστημένη με αυτό το αποτέλεσμα, αυτή είναι η ομάδα του ΠΑΣ.

Οι συνθέσεις:

Παναχαϊκή: Σούλης, Πολύμος, Σταματόπουλος, Τσελεπίδης, Ρουγκάλας, Κολ (23′ Πατρώνης – 71′ Λινάρδος), Μαυρίας (9′ Μασούρας), Κυνηγόπουλος, Σιατραβάνης, Παπατόλιος, Μωραίτης.

ΠΑΣ Γιάννινα: Γιαννίκογλου, Αποστολόπουλος, Μπουκουβάλας, Σκόνδρας, Σιόντης (43′ λ.τρ. Ζιούλης), Κάστρο, Πίτου Γκαρσία, Καρτάλης (70′ Λιάσος), Κριζμάν, Λεό (63′ Παμλίδης), Νικολιάς.