Έ»Χ»ασε τη νίκη από «δικό του» παιδί

207

Σε δηλώσεις που έκανε σε προηγούμενα ματς, ο προπονητής του ΠΑΣ Γιάννινα, κ. Γιάννης Πετράκης, τόνισε πως στόχος της ομάδας του είναι, να τελειώσει τη χρονιά με αξιοπρέπεια, και να μη χαλάσει την εικόνα που δημιούργησε ως τώρα ατη σαιζόν.

Σήμερα, ο ΠΑΣ Γιάννινα, αντιμετώπισε τον Αστέρα στην Τρίπολη. ‘Εναν Αστέρα, που εντός έδρας ήθελε τη νίκη, για να ξεφύγει από τις παρυφές της βαθμολογικής ουράς, και να μην έχει προβλήματα στη συνέχεια.

Ο ΠΑΣ, έδειξε ότι δεν έχει καμία διάθεση να «χαριστεί» στον αντίπαλο του, διεκδίκησε τη νίκη, και α μπορούσε να την πάρει, αν δεν του τη στερούσε ένα «δικό του» παιδί, ο Μιχάλης Μανιάς.

Το τελικό 1-1 κρίνεται σε γενικές γραμμές, δίκαιο. Ο Αστέρας, μπήκε δυνατά -όπως ήταν φυσικό- στο ματς, είχε την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να καταφέρει να γίνει επικίνδυνος. Σε αυτό το διάστημα, ο ΠΑΣ προσέχοντας κυρίως την άμυνα του, έδωσε χώρο στους γηπεδούχους, ψάχνοντας κτύπημα στην κόντρα, ή εκμεταλλευόμενοι λάθος του αντιπάλου.

Έ"Χ"ασε τη νίκη από "δικό του" παιδί
Αυτή τη φορά, ο Πέδρο Κόντε (φωτό) λειτούργησε ως δημιουργός, και σέρβιρε το γκολ στον Ζάιρο

Αυτό έγινε στο 27′. Μετά από εκτέλεση πλάγιου, ο Κόντε ελίχθηκε στη γραμμή του άουτ, αποφεύγοντας τους Σελίν και Γκαϊντούτσικ, και έδωσε πάσα «πάρε-βάλε» στον αμαρκάριστο Ζάιρο, που δε δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-1.

Το ότι ο ΠΑΣ πήγε προηγούμενος στο ημίχρονο, ωφείλεται στον Πασχαλάκη, που για μία ακόμα φορά κατέβασε τα ρολά, όπως στις περιπτώσεις με τον Μανιά στο 44′ κλαι την εκτέλεση φάουλ του Μάσα στις καθυστερήσεις.

Οι γηπεδούχοι, όντες πίσω στο σκορ, μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, και στο 58′ λεχασαν μεγάλη ευκαιρία, όταν μετά από προσπάθεια και σέντρα του Τσουκαλά, ο Ιωαννίδης με κεφαλιά εστειλε τη μπάλα άουτ.

Μέχρι το περασμένο καλοκαίρι, ο Μιχάλης Μανιάς (φωτό) φορούσε τη φανέλα του ΠΑΣ. Σήμερα, σκόραρε εναντίον του, με τη φανέλα του Αστέρα

Όμως στο 70′ μετά από σέντρα του Κώτσιρα από δεξιά, ο Μανιάς κοντρόλαρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, γύρισε και με σουτ έκανε το τελικό 1-1.

Παρά την πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι στο υπόλοιπο του αγώνα, δεν κατάφεραν αν δημιουργήσουν άλλη επικίνδυνη κατάσταση στην εστία του Πασχαλάκη, κι’έτσι οι δύο ομάδες, μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς.

Οι συνθέσεις:

Αστέρας Τρίπολης: Ντοναρούμα, Μπέρτος, Γιαννούλης, Σελίν, Γκαϊντούτσικ (64′ Κώτσιρας), Δημούτσος, Τσουκαλάς, Καλτσάς (39′ Ιωαννίδης), Φαρίνια, Μάσα (78′ Κυριακόπουλος), Μανιάς.

ΠΑΣ Γιάννινα: Πασχαλάκης, Μπουκουβάλας (91′ Καρανίκας), Ναδάλες, Μπέριος, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Λίλα, Ακόστα, Γιάκος, Ζάιρο, Κόντε.