«Χ»αμένος στο ντέρμπι

17

Ισόπαλος με 2-2 έληξε ο αγώνας ανάμεσα στον Αγροτικό Αστέρα και την Κράψη στο γήπεδο του Παρακαλάμου και έτσι δεν «εξαργυρώθηκε» η νίκη της περασμένης αγωνιστικής κόντρα στην Καστρίτσα.

Το ντεμπούτο του Βασίλη Σιαφάκα συνδυάστηκε με επιτυχία, καθώς οι παίκτες του κοίταξαν στα μάτια τον αντίπαλο τους που έχει πρωταγωνιστικούς στόχους στο πρωτάθλημα.

Η Κράψη προσπάθησε να αιφνιδιάσει χάνοντας δύο καλές ευκαιρίες στο πρώτο τέταρο με τους Φαρμάκη και Ζήση, ενώ στο 14΄ ο Αγροτικός πέτυχε το γκολ όταν ο Αλεξίου με φαλτσαριστό πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0.

Η συνέχεια ανήκε στους παίκτες του Αλέκου Τάτση που προσπάθησαν για δεύτερο γκολ και έχασαν ευκαιρίες με τους Ηλία Α. και Γκέγκα, ενώ η ομάδα της Κράψης κατάφερε να ισοφαρίσει στο 36΄ όταν βγήκε ωραία μπαλιά-τρύπα στον Ζαμπέτα, εκείνος παραλίγο να χάσει την ισορροπία του, έκανε το πλασέ από κοντά και το 1-1.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι και είχαν συνεχώς ευκαιρίες με τους Κουλούρη, Αλεξίου και Γκέγκα χωρίς όμως να βρούνε στόχο.

Στο 74΄ ένα τραγικό λάθος του Αρχοντάκη έδωσε στην ευκαιρία στον Κατσούδα να πάρει την μπάλα , να πλασάρει ψύχραιμα και να διαμόρφωσε το 2-2.

Η χαρά δεν κράτησε πολύ όταν 1:30 περίπου λεπτό αργότερα ο Κολιός ανέτρεψε τον Τσουμάνη με τον διαιτητή να υποδεικνύει πέναλτι. Ο Ηλίας Α. το εκτέλεσε κάνοντας το 2-2.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Αγροτικού είχαν και άλλες ευκαιρίες με τους Αλεξίου και Τσουμάνη, και τον Σταυρόπουλο να δηλώνει παρών και να αποσοβεί τους κινδύνους.

Διαιτησία: Σταματελόπουλος (Διαμάντης, Παπαδόπουλος Ν.)

Αγροτικός Αστέρας: Αρχοντάκης, Ηλίας Α., Κουλούρης (69΄ Στραγάλης), Ζότα, Δρόσος, Φαρμάκης, Τσουμάνης, Ρουμπής, Αλεξίου, Γκέγκα (82΄ Κλείτσας), Γκόνης (59΄ Ηλίας Μ.).

Κράψη: Σταυρόπουλος, Καράσας, Καρατζιάς, Φαρμάκης, Μαρκός, Κολιός, Ζήσης, Μάρκο, Βύζας (61΄ Αλεξίου), Σταμούλης (90+ Λάμπρης), Ζαμπέτας (70΄ Κατσούδας).