Στους «4» οι Πόντιοι

25

Σε ένα παραδοσιακό ντέρμπι από τα παλιά, η Ανατολή επικράτησε με 0-1 της Θύελλα Κατσικάς εκτός έδρας και κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά του κυπέλλου της Ε.Π.Σ.ΗΠ.

Πραγματικά το γήπεδο θύμιζε κάτι από το παρελθόν ,με τις δυο παραδοσιακές δυνάμεις του νομού, αρκετό κόσμο αλλά και δυο πολύ καλούς προπονητές, η Ανατολή έδειξε ότι υπέρηχε στο κάτι παραπάνω και κατάφερε να πάρει τη νίκη-πρόκριση έστω και με ένα γκολ.

Η ομάδα όμως του Πέτρου Κοντοδήμα μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έδειξε να ελέγχει αυτή το παιχνίδι στο πρώτο μισάωρο.

Μόλις στο 1΄ ο Γιωτάκης εκτέλεσε φάουλ, ο Ασωνίτης έκανε την πάσα και ο Νάκος από κοντά έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι.

Στο 17΄ ο Τάτσης έκανε την μπάλα σέντρα στον Γιωτάκη εκείνος το σουτ με την μπάλα να καταλήγει πάλι δίπλα από το δοκάρι, ενώ στο 26΄ ο Εμβραϊζογλου πραγματοποίησε το σουτ αλλά ο Διαμάντης έδιωξε.

Η Ανατολή ανέβηκε από το μισάωρο και μετά και είχε καλή ευκαιρία με τον Εμβραϊζογλου. Όμως στο 44΄ κατάφερε να πετύχει το γκολ όταν ο Γρηγοριάδης εκτέλεσε φάουλ ο Διαμάντης έδιωξε και ο Σκανδάλης στην επαναφορά έκανε το 0-1, ένα γκολ που ήρθε στο πιο κρίσιμο σημείο.

Στην επανάληψη η Ανατολή με την ψυχολογία του προβαδίσματος προσπάθησε να διατηρήσει τα κεκτημένα και να μην επιτρέψει στον αντίπαλο να ισοφαρίσει.

Όμως η Κατσικά απείλησε με τον Νάκο στο 55΄ ενώ δύο λεπτά αργότερα οι «Πόντιοι» με τον Δήμο να κάνει το σουτ έχασαν σπουδαία ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα τους με τον Διαμάντη να διώχνει.

Στο 65΄ η Θύελλα έμεινε με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Ασωνίτη με κόκκινη κάρτα καθώς ανέτρεψε επιτιθέμενο που ήταν σε προφανή θέση για γκολ.

Έτσι η Ανατολή εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και είχε φάση διάρκειας στο αμέσως επόμενο λεπτό με δυο αλλεπάλληλα κόρνερ και τον Λισγάρα να κάνει την κεφάλια προς τα πίσω για να διώξει αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Στο 79΄ ο διαιτητής κ. Κατσικογιάννης διέκοψε το παιχνίδι καθώς οι φίλαθλοι πέταξαν κροτίδα εντός του αγωνιστικού χώρου. Οι ψυχραιμότεροι επένεβησαν και συνεχίστηκε το παιχνίδι.

Στα εναπομείναντα λεπτά η Ανατολή είχε άλλη μια ευκαιρία με τον Φωλίνα να κάνει το σουτ στο 82΄ αλλά να διώχνει ο Διαμάντης. Έτσι έμεινε το 0-1 και έδωσε στην Ανατολή την πρόκριση.

Διαιτησία: Κατσικογιάννης (Διαμάντης Λ. , Παπαδημητρίου)

Κατσικά: Διαμάντης, Νάνος, Λισγάρας, Βαρτζιώτης Π., Κωνσταντινίδης (68΄ Βαρτζιώτης Β.), Τάτσης, Γούλας (81΄ Γιαννάκης), Μουτσιος , Γιωτάκης, Νάκος, Ασωνίτης.

Ανατολή: Βελτσίστας, Γκούμας (81΄ Γεωργιάδης), Γρηγοριάδης, Νάσιος, Κίτσος, Μαλλάτος (88΄Πολυχρόνης), Σκανδάλης, Εμβραϊζογλου (90+ Φίλιος), Δήμος, Κολιούσης (74΄ Νούγιας), Φωλίνας.