Σπουδαίο διπλό για την Α.Ε.Μ.

19

Μία νίκη διπλή σημασίας πέτυχε η Α.Ε.Μ. αφού επικράτησε μέσα στην Κόντσικα της τοπικής ομάδας με 2-4 και ανέβηκε στους 9 βαθμούς.

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν αρκετά δυνατά στην αναμέτρηση έχοντας ένα εκρηκτικό τέταρτο. Μόλις στο 5΄ ο Μητρογιάννης εκτέλεσε φάουλ και ο Αναγνωστόπουλος με κεφαλιά έκανε το 0-1, για να διπλασιάσει τα τέρματα στο 17΄ ο Μπαλαντάνης με σουτ.

Στο 22΄ η Α.Ε.Μ. πέτυχε και τρίτο γκολ όταν ο Πιλικίδης έκανε τη σέντρα και ο Αβραμίδης με προβολή το 0-3.

Η ομάδα του Χρήστου Βαζάτη αντέδρασε και στο 43΄ κέρδισε πέναλτι όταν ο Μαλάμος ανέτρεψε τον Τσόλα. Ο Γκάνας το εκτέλεσε κάνοντας το 1-3.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και προσπάθησαν να αντιδράσουν. Είχαν κάποιες ευκαιρίες να μειώσουν κι άλλο την διαφορά αλλά και δύο ακυρωθέντα γκολ.

Όμως κόντρα στη ροή του παιχνιδιού στο 75΄ ο Αναγνωστόπουλος σε αντεπίθεση πήρε την μπάλα βγήκε τετ α τετ απέναντι από τον Γιαμβριά και έκανε το 1-4.

Η Κόντσικα μείωσε στο 80΄ όταν ο Μαλάμος έκανε το φάουλ και ο Γκάνας με σουτ πάνω στην κίνηση το 2-4. Ο ίδιος παίκτης δύο λεπτά αργότερα είχε δοκάρι.

Διαιτησία: Μάντζιος (Θανασιάς, Γκέλης)

Κόντσικα: Γιαμβριάς, Μαλάμος, Παπαγιαννόπουλος, Γκάνας, Γκούβας (46΄ Χίζτος), Παπαδόπουλος, Τσαμός (90+ Μπέλος), Μασούρας, Μπάφας, Πούλιος, Γιώτης.

Α.Ε.Μ.: Τσόλας, Σιόντης, Γιαννούλης (69΄ Χατζηγιαννίδης), Μπαλαντάνης, Βάσιος, Ανανιάδης, Αναγνωστόπουλος, Αβραμίδης, Μητσογιαννης, Πιλικίδης (58΄ Χρυσοστόμου), Μάντζιος.