Πήρε το αίμα της πίσω!!!

28

Μια άτυπη ρεβάνς πήρε η Θύελλα Κατσικάς που επικράτησε για την 14η αγωνιστική στο Νησί του τοπικού Αετού με 1-2, παίρνοντας την άτυχη ρεβάνς για τον αποκλεισμό τους από τα ημιτελικά του κυπέλλου λίγες βδομάδες πριν.

Στην περιοχή επικρατούσε άνεμος με τις δυο ομάδες να δυσχεραίνεται το έργο τους. Το Νησί προσπάθησε να μπει επιθετικά και δημιούργησε 2-3 καλές στιγμές. Στο 23΄ ο Στραγάλης έκανε μπαλιά στον Λούντζη εκείνος το σουτ με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι.

Στο 30΄ όμως η Θύελλα πέτυχε το γκολ όταν ο Μπελεβέτης δέχθηκε την μπάλα στα όρια της περιοχής και με σουτ νίκησε τον Γκάμα κάνοντας το 0-1. Στο 37΄ ο Μάτσιας εκτέλεσε φάουλ με τον Τσακτσίρα να βγάζει την μπάλα κόρνερ.

Στην επανάληψη η Θύελλα έδειξε να μπαίνει πιο επιθετική προσπαθώντας να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη. Όμως η καλύτερη ευκαιρία στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ανήκε στους γηπεδούχους όταν στο 54΄ ο Λούντζης βγήκε τετ α τετ με τον Τσακτσίρα να διώχνει όμως την προσπάθεια σε κόρνερ.

Στην επαναφορά της μπάλας ο Α. Μάτσιας έκανε το σουτ με τον Τσακτσίρα και πάλι να επεμβαίνει σωτήρια! Από εκεί και μετά η Θύελλα πήρε ξανά χώρο στο γήπεδο και στο 73΄ ο Βλάχος με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι ενώ στο 88΄ πέτυχε το δεύτερο γκολ όταν ο Γιαννάκης έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Βλάχος με κεφαλιά έκανε το 0-2.

Στις καθυστερήσεις το Νησί μείωσε όταν ο Μάτσιας εκτέλεσε φάουλ, οι αμυντικοί της Θύελλας έδιωξαν, η μπάλα κατέληξε στον Γκόντζο και εκείνος με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Διαιτησία: Πάνος Ι. (Χαρίσης, Γιώτης)

Νησί: Γκάμας, Στραγάλης (46΄ Μάτσιας Α.), Γρίβας, Τσαντούλης, Κοτσίνας, Στογιαννης (58΄ Πρέντζας), Κονδύλης, Μάτσιας Χ., Γκόντζος, Σπαθάρης, Λούνζτης (85΄ Κάτσενος)

Κατσικά: Τσακτσίρας, Αντωνίου (90+΄ Μαρούλης), Λισγάρας, Βαρτζιώτης, Καλογερόπουλος, Παπαβασιλείου, Παππάς, Τάτσης (89΄ Γιοβανόπουλος), Μπελεβέτης (46΄ Αλμπέρης), Βλάχος, Γιαννάκης.

Μιχάλης Τσάγκας

Δείτε ΕΔΩ τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής της Α’ Κατηγορίας της ΕΠΣΗΠ