Πήρε αυτό που ήθελε και συνεχίζει ο Αετός…

12

Τη νίκη-πρόκριση που του δίνει το δικαίωμα να προχωρήσει πήρε ο Αετός Νήσου στο «Αγιά Σοφιά» επί της Α.Ε.Μ. με 2-4 και πλέον συνεχίζει στην 3η φάση του θεσμού.

Οι Νησιώτες ήταν αυτοί που μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση με την Α..Ε.Μ. να έχει βασικές ελλείψεις παικτών και λιγοστές δυνάμεις.
Οι φιλοξενούμενοι λοιπόν ήθελαν από την αρχή να απειλήσουν και τα κατάφεραν να έχουν δύο καλές στιγμές πριν το πρώτο γκολ στο 8΄ με τον Μπίλη και στο 17΄ με τον Κοτσίνα.
Στο 23΄ όμως ο Κονδύλης εκτέλεσε φάουλ από αριστερά η μπάλα πέρασε από πολλά σώματα και κατέληξε στα δίχτυα κάνοντας έτσι το 0-1.
Στο 27΄ η Α.Ε.Μ. έχασε σπουδαία ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν ο Μαυρίδης βρέθηκε σε θέση βολής αλλά η μπάλα κατέληξε πάνω από τα δοκάρια.
Στο 38΄ ο Αετός πήρε προβάδισμά δύο τερμάτων όταν ο Πρέντζας έκανε τη σέντρα ο Μπίλης την προβολή , με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα κάνοντας το 0-2.
Στην επανάληψη και πάλι οι παίκτες του Αποστόλη Τόλη έδειξαν τις ορέξεις τους και προσπάθησαν να απειλήσουν στα πρώτα λεπτά. Από εκεί και μετά όμως οι παίκτες του κ. Ξανθάκη ισορρόπησαν και στο 60΄ πέτυχαν την μείωση του σκορ όταν μετά από λάθος η μπάλα έφτασε στον Αβραμίδη που με πλασέ από το ύψος της περιοχής έκανε το 1-2.
Στο 70΄ και πάλι οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Μαυρίδη, αλλά στο 72΄ κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Αθανασίου. Ο Μαυρίδης το εκτέλεσε αλλά ο Τσαμητρόπουλος είπε «όχι» και αποσόβησε τον κίνδυνο.
Το Νησί πήρε και πάλι τα ηνία του αγώνα και στο 80΄ είχε δοκάρι με τον Γκόντζο, ενώ στο 85΄ ο Πρέντζας με δυνατό, ωραίο σουτ έκανε το 1-3.
Στο 90΄ οι γηπεδούχοι μείωσαν εκ νέου και αναπτέρωσαν τις ελπίδες τους να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση όταν μετά από βαθιά μπαλιά, η μπάλα έφτασε στον Μπαλαντάνη, εκείνος έκανε το πλασέ, η μπάλα κόντραρε χτυπώντας στο δοκάρι, και ο ίδιος παίκτης με νέο πλασέ την έβαλε στα δίχτυα (2-3).
Και όσο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιστέψουν στην ισοφάριση , οι φιλοξενούμενοι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, βρέθηκαν μέσα στην περιοχή με τον Κάτσενο να πασάρει στον Γκόντζο εκείνος να «στρώνει» στον Πρέντζα και ο τελευταίο με πλασέ να «γραφεί» το τελικό 2-4.
Διαιτησία: Τάσης (Θανασιάς, Σιόντης)
Α.Ε.Μ.: Τσόλας, Σιόντης, Μάντζιος, Μπαλαντάνης, Ναυρόζογλου, Χρυσοστόμου, Αβραμίδης, Χατζηγιαννίδης, Μαυρίδης, Ανανιάδης, Μητρογιαννης
Νησί: Τσαμητρόπουλος, Πολύζος (88΄ Τζιμογιαννης), Κονδύλης, Κοτσίνας, Αθανασίου, Στογιαννης (61΄ Τσιλίκης), Λούντζης (61΄ Γκόντζος), Μάτσιας, Κοντογιάννης, Μπίλης (87΄ Κάτσενος), Πρέντζας.