Πέρασε και από το Πέραμα…

16

Έστω και στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Π.Α.Σ. Κράψης επικράτησε στο Πέραμα της τοπικής Προοδευτικής με 2-4 και έφτασε τους 10 βαθμούς.

Σε ένα ενθουσιώδες πρώτο ημίχρονο που είχε την περισσότερη ουσία, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και αιφνιδίασαν τον αντίπαλο όταν , μόλις στο 2΄ ο Στάθης έπιασε μια… βολίδα από τα 30 μέτρα και νίκησε τον Βάσιο κάνοντας το 1-0.

Η Κράψη προσπάθησε να αντιδράσει, είχε… συχνές επιθέσεις στην αντίπαλη περιοχή και έχασε ευκαιρίες με Σταμούλη και Ζαμπέτα μέχρι που στο 27΄ ο Ζαμπέτας ανατράπηκε στην περιοχή με τον διαιτητή Νέο να δίνει πέναλτι. Ο Σταμούλης ανέλαβε την εκτέλεση κάνοντας το 1-1.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά των γηπεδούχων να κερδίσουν πέναλτι σε χέρι του Σήτου. Ο Στάθης ήταν ο εκτελεστής και πέτυχε δεύτερο προσωπικό γκολ και το 2-1.

Δύο λεπτά αργότερα η Κράψη είχε σπουδαία ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν ο Τσαρακλημάνης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Ότι δεν έγινε στην προηγούμενη φάση έγινε στο 42΄ όταν ο Ζαμπέτας με ένα μακρινό σουτ από αριστερά νίκησε τον Ελευθεριάδη και έκανε το 2-2.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πιο έτοιμοι και προσπάθησαν να πάρουν το παιχνίδι και δημιούργησαν ελάχιστες ευκαιρίες.

Μέχρι που φτάσαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου η ομάδα του Χρήστου Αγγέλη έδειξε να έχει περισσότερη εμπειρία και ψυχικά αποθέματα και κατάφερε στο 83΄ , όταν ο Σταμούλης έκανε την κάθετη και ο Τσαρακλημάνης από κοντά, να πετυχει το 2-3 ενώ στο 87΄ ο Ζαμπέτας με διαγώνιο πλασέ να ολοκληρώσει τον θρίαμβο κάνοντας το τελικό 2-4.

Διαιτησία: Νέος (Τσάντας, Γεωργίου Χ.)

Πέραμα: Ελευθεριάδης, Σίμος (81΄ Ζαλαβράς), Μπαρούτας, Παλάσκας, Μηλίτσης, Ρίζος (62΄ Ντόβας Θ.), Λάππας, Ντοντοβέτσι, Μανιώτης, Γιαννάκης (54΄ Ντόβας Γ. (86΄ Λέζος)

Κράψη: Βάσιος, Καράσας, Καρατζιάς, Φαρμάκης, Σήτος (69΄ Κατσούδας), Ζήσης (77΄ Τσομπάι), Αλεξίου (69΄ Μάρκος), Ζαμπέτας, Τσαρακλημάνης (88΄ Σπυριδόπουλος), Σταμούλης, Βύζας.

Μιχάλης Τσάγκας

Δείτε ΕΔΩ τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής της Α’ Κατηγορίας της ΕΠΣΗΠ