Νίκη «χρυσάφι» η Προοδευτική

16

Νίκη «χρυσάφι» η Προοδευτική Σπουδαία νίκη πέτυχε η Προοδευτική Περάματος που επικράτησε στο «Γ. Πρίσκας» με 2-1 της Κοσμηράς και ανέβηκε στους 11 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και αποφασισμένοι για τη νίκη, όμως τους χάλασε τα σχέδια η ομάδα του Αντώνη Κοζανίτη.
Στο πρώτο ημίχρονο η Κοσμηρά με νέο τεχνικό πλέον στον πάγκο τον Γιάννη Μωραϊτη, ήταν καλύτερη και μόλις στο 5΄ ο Μπάρκας από αριστερά έκανε την σέντρα και ο Φερούλης με ωραία κεφαλιά έκανε το 0-1.
Στη συνέχεια χάθηκαν από τον σκόρερ άλλες δυο καλές στιγμές στο 9΄ και το 20΄ενώ στο 41΄ και πάλι ο Φερούλης δεν κατάφερε να νικήσει τον Ελευθεριάδη.
Στο 43΄ στην πρώτη ουσιαστικά επίθεση της Προοδευτικής, ο Μανιώτης εκτέλεσε κόρνερ και ο Διαμάντης με «σκαστή» κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια κάνοντας το 1-1.
Στην επανάληψη οι παίκτες του Αντώνη Κοζανίτη μπήκαν με περισσότερη όρεξη στον αγωνιστικό χώρο και στο 48΄ έχασαν σπουδαία ευκαιρία με τον Ντοντοβέτσι με το σουτ που επιχείρησε να βγαίνει ελάχιστα άουτ.
Μετά από δύο ευκαιρίες μία για κάθε ομάδα, στο 68΄ ο Νάκιας ανατρέπει στην περιοχή τον Χαριζάι με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι. Ο Μηλίτσης εκτελεί κάνοντας το 2-1.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ανήκε στους φιλοξενούμενους που έχασαν δύο τεράστιες ευκαιρίες όταν στο 84΄ και το 86΄ Φερούλης και Τσούρης δεν κατάφεραν να πετύχουν τέρμα σε κενή εστία ενώ στο 90΄ ο Νούσης με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι αφήνοντας το παιχνίδι στο 2-1.
Διαιτησία: Τζόβας (Μάντζιος, Πάνος Σ.)
Πέραμα: Ελευθεριάδης, Σίμος (56΄ Χαριζάι), Μπαρούτας, Παλάσκας, Ντόβας Γ., Διαμάντης, Σταματόπουλος (89΄ Ζαλαβράς), Μηλίτσης, Ντοντοβέτσι Εμ. (86΄ Ντοντοβέτσι Ε.), Μανιώτης (90΄ Πουρνάρας), Δούβλης.
Κοσμηρα: Μακρής, Νάκιας, Τσούρης, Σιουκουλάνη, Νιτσιάκος, Νούσης, Ζώτος, Μπάρκας (67΄ Τζάγκας), Φερούλης, Μάης (77΄ Ζήσης), Ζάραγκας.