Κυριάρ«Χ»ησαν τα νεύρα!!!

27

Σε ένα από τα ντέρμπι της αγωνιστικής η Θύελλα Κατσικάς έμεινε ισόπαλη με 0-0 με την Πίνδο Κόνιτσας και έχασε δυο υπερπολύτιμους βαθμούς που θα της έδιναν την ευκαιρία να αυξήσει ακόμα περισσότερο την διαφορά από την δεύτερη Καστρίτσα.

Σε ένα ματς που το μόνο που θα θυμούνται όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο είναι τα νεύρα, η Θύελλα Κατσικάς ήταν ελαφρώς ανώτερη από τον αντίπαλο της.

Ωστόσο οι δυο ομάδες δύσκολα έφταναν στις αντίπαλες περιοχές και δεν δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Η ομάδα του Πέτρου Κοντοδήμα απείλησε στο 24΄ με τον Νάκο, με τον Γεωλδάση να διώχνει αλλά και στο 28΄ με διπλή ευκαιρία με τον Ασωνίτη και τον Τάτση με τον Γεωλδάση να διώχνει και τις δύο φορές.

Σε αυτή τη φάση δημιουργήθηκε ένταση για κάποιο χτύπημα με τους ψυχραιμότερους να επεμβαίνουν και να συνεχίζεται κανονικά το παιχνίδι.

Στο 36΄ η Θύελλα απείλησε για άλλη μια φορά «άκαρπα» αυτή τη φορά με τον Γούλα.

Στην επανάληψη με την βροχή να πέφτει, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν ξανά να γίνουν απειλητικοί ωστόσο η ομάδα του Στέλιου Σιώτα, ήταν αυτή που έπαιξε αρκετά καλή άμυνα.

Η Θύελλα είχε ένα «εκρηκτικό» τρίλεπτο και απείλησε με τους Νάνο, Γούλα και Μούτσιο χωρίς αποτέλεσμα.

Σπουδαίες ευκαιρίες χάθηκαν και στο τελευταίο δεκάλεπτο, στο 83΄ ο Γιωτάκης έκανε τη σέντρα, αλλά ο Νάκος με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, δεν κατάφερε να νικήσει τον Γεωλδάση.

Όπως επίσης στο 90΄ ο Ριστάνης έκανε την σέντρα με τον Γιαννάκη να κάνει το πλασέ και την μπάλα να καταλήγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Διαιτησία: Μπούμπας (Γκέλης, Γεωργίου)

Κατσικά: Διαμάντης, Νάνος, Γιωτάκης, Βαρτζιώτης Π., Καλογερόπουλος, Τάτσης, Γούλας (76΄ Γιαννάκης), Μούτσιος, Κωνσταντινίδης (67΄ Ριστάνης), Νάκος, Ασωνίτης.

Κόνιτσα: Γεωλδάσης, Σπανός Χ., Καλές, Μήτσος, Σπανός Α., Χαλούλος (80΄ Μπουκουβάλας), Κυρτζόγλου, Γαλανός (65΄ Τσαλιαμάνης), Λάμπρου (90΄ Κίτσος), Δημόπουλος (88΄ Βλάχος), Μουρεχίδης.