«Ξύπνησε» στο δεύτερο ο Αγροτικός

22

Επιτυχημένη πρόβα τζενεράλε είχε ο Αγροτικός Αστέρας ενόψει του προημιτελικού του κυπέλλου την Τετάρτη κόντρα στην Καστρίτσα, καθώς πέρασε από το «Αγιά Σοφιά» με 1-4 επί της Α.Ε.Μ. και συνεχίζει να βρίσκεται ψηλά στη βαθμολογία.

Το ματς είχε δύο όψεις: Στο πρώτο ημίχρονο η Α.Ε.Μ. είχε τις ευκαιρίες και το γκολ εν αντιθέσει με τον Αγροτικό Αστέρα που είχε την ανούσια υπεροχή χωρίς ωστόσο να απειλήσει ουσιαστικά.

Στο 17΄ ο Κολοβός είχε σουτ στο δοκάρι, ενώ στο 32΄ ο Αναγνωστόπουλος βρήκε τον ίδιο στόχο όταν εκτέλεσε φάουλ.

Στο 43΄ όμως ο Ντασιάκης ανατράπηκε από τον Στραγάλη με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι. Ο Κολοβός το εκτέλεσε κάνοντας το 1-0.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Αλέκου Τάτση ήταν αυτοί που όχι μόνο έλεγξαν τον ρυθμό αλλά βρήκαν και τέσσερις φορές τα αντίπαλα δίχτυα.

Στο 55΄ λοιπόν ο Κουλούρης έκανε την μπαλιά, ο Φερούλης πρόλαβε τον Ανανιάδη και με ψιλοκρεμαστή κεφαλιά έκανε το 1-1.

Σε αυτή τη φάση ο παίκτης της Α.Ε.Μ. «έβγαλε» τον ώμο, με την διοίκηση να του εύχεται ταχεία ανάρρωση.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να ανατρέψουν το σκορ καθώς στο 66΄ ο Αλεξίου ανατράπηκε στην περιοχή από τον Μάντζιο με τον διαιτητή Μπούμπα να δίνει πέναλτι. Ο Ηλίας Α. το εκτέλεσε κάνοντας το 1-2.

Στο 78΄ ο ίδιος παίκτης πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με πλασέ διαμόρφωσε το 1-3, ενώ τέλος στο 90΄ βγήκε ωραία μπαλιά στην «πλάτη» της άμυνας με τον Ηλία Α. να πλασάρει σωστά και να διαμορφώνει το τελικό 1-4 κάνοντας παράλληλα χατ-τρικ.

Διαιτησία: Μπούμπας (Θανασιάς, Διαμάντης Λ.)

Α.Ε.Μ.: Ζότα, Μάντζιος, Πιλικίδης (70΄ Μητρογιάννης), Νυαρόζογλου, Ανανιάδης (56΄ λ.τρ. Μαυρίδης), Αναγνωστόπουλος, Σιόντης, Μπαλαντάνης, Κολοβός, Παπαδόπουλος, Ντασιάκης.

Αγροτικός Αστέρας: Αρχοντάκης, Στραγάλης (46΄ Ηλίας Α.), Τάσσος, Ηλίας Μ., Δρόσος, Τσουμάνης, Ρούμπης, Αλεξίου, Φερούλης (85΄ Γκουγιάννος), Ηλίας . (80΄ Κτενάς), Τασούλας (46΄ Κουλούρης).

Μιχάλης Τσάγκας

Δείτε ΕΔΩ τα σημερινά αποτελέσματα, και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής της Α’ Κατηγορίας της ΕΠΣΗΠ