Ξέφυγε η Α.Ε.Μ.

19

Δεύτερο συνεχόμενο «τρίποντο» μετά από αυτό με την Κοσμηρά για την Α.Ε.Μ. που επικράτησε με 2-5 των Σερβιανών και έφτασε τους 16 βαθμούς ανεβαίνοντας στην 11η θέση!

Το ματς πρόσφερε θέαμα σε όσους βρέθηκαν στο γήπεδο των Σερβιανών με την Α.Ε.Μ. να κυριαρχεί μεν αλλά να βρίσκει κάποια αντίσταση.
Μόλις στο 12΄ ο Σιόντης έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Μαυρίδης με κεφαλιά το 0-1.
Τρία λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση για τα Σερβιανά όταν ο Μπούκας έκανε το σουτ, ο Ναυρόζογλου στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το 1-1, ενώ στο 17΄ είχε δοκάρι ο Ανανιάδης με κεφαλιά.
Στο 19΄ ο Παπαδόπουλος εκτέλεσε κόρνερ, Αναγνωστόπουλος και Μπούκας πήδηξαν για την κεφαλιά, με τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του διαμορφώνοντας το 1-2.
Η Α.Ε.Μ. διεύρυνε το προβάδισμα όταν στο 34΄ ο Ανανιάδης εκμεταλλεύτηκε λάθος των αντιπάλων στο χώρο του κέντρου, πάσαρε στον Μαυρίδη και αυτός με σκαφτό σουτ διαμόρφωσε το 1-3.
Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έγινα πιο πιεστικοί, έχασαν ευκαιρίες με κορυφαία στο 68΄ όταν ο Παπαδόπουλος είχε οριζόντιο δοκάρι.
Στο 70΄ πέτυχε ακόμα ένα γκολ όταν ο Κολοβός έβγαλε κάθετη στον Ντασιάκη και εκείνος με πλασέ έκανε το 1-4, ενώ στο 77΄ ο Λάδας εκμεταλλεύτηκε λάθος του Αναγνωστόπουλου και με πλασέ έκανε το 2-4.
Τέλος στο 83΄ ο Ντασιάκης με σουτ έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 2-5. Να σημειωθεί ότι τα Σερβιανά πετυχαίνουν πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα δυο γκολ σε μια ομάδα!
Διαιτησία: Σιαμέτης (Κατσουλίδου, Τσίτος)
Σερβιανά: Νικολαϊδης, Μαρόλας, Κότσος, Γκαραβέλας, Παναγής, Γερομιχάλης, Κωστής Π. (37΄Πέπες), Λαδάς, Κωστής Α., Πάτρας (45΄Τσόλης).
Α.Ε.Μ.: Πατερέλης, Γιαννούλης, Σιόντης, Ναυρόζογλου (71΄ Χρυσοστόμου), Παπαδόπουλος, Αναγνωστόπουλος, Μαυρίδης, Μπαλαντάνης (51΄ Μάντζιος), Μητρογιάννης (59΄ Κολοβός), Ανανιάδης, Ντασιάκης.
Μιχάλης Τσάγκας.
Δείτε ΕΔΩ τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής της Α’ Κατηγορίας της ΕΠΣΗΠ