Καθάρισε το ντέρμπι…

28

Μεγάλη νίκη στο ντέρμπι κορυφής πέτυχε η Πασσαρών Ροδοτοπίου που επικράτησε με 2-0 της Κρύας και ανέβηκε στους 18 βαθμούς ενώ υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα την ομάδα της Κρύας.

Το παιχνίδι ήταν πραγματικά ντέρμπι με τις δυο ομάδες να έχουν ελάχιστες ευκαιρίες και να «ψάχνουν» το γκολ. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε με τον Ρόγκα για το Ροδοτόπι στο 9΄ ενώ απάντησε στις ευκαιρίες η Κρύα με τον Μάντζαρη στο 13΄. Στο 37΄ και πάλι Μάντζαρης έπιασε ωραία σουτ αλλά έδιωξε ο Παπαϊωάννου.

Στην επανάληψη το ματς ήταν ακριβώς «καρμπόν» με το πρώτο ημίχρονο με τις δυο ομάδες να ψάχνουν το γκολ. Στο 59΄ μετά από κόρνερ του Κατράνα ο Ντόβας έκανε την κεφαλιά αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει ενώ στο 61΄ ο Κοσμάς έκανε την μπαλιά μέσα στην περιοχή , η μπάλα βρήκε τον Ρόγκα που σε θέση βολής πλάσαρε και έκανε το 1-0.

Δύο λεπτά αργότερα το Ροδοτόπι ξαναβρήκε κενό στην αντίπαλη άμυνα και ο Κοσμάς με σουτ έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το 2-0. Από εκεί και μετά η ομάδα του Κώστα Βελτσίστα προσπάθησε και ανέβηκε χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο 83΄ ο Μάντζαρης ανατράπηκε από τον Πάικα και ο διαιτητής Καστικογιάννης σωστά υπέδειξε το πέναλτι. Ο Λαδιάς το εκτέλεσε αλλά ο Παπαϊωάννου είπε «όχι» μένοντας έτσι το 2-0.

Διαιτησία: Κατσικογιαννης (Κόλλιας, Παπαδημητρίου)

Ροδοτόπι: Παπαιωαννου, Αργύρης, Νούσιας, Ρόγκας, Πάικας, Βάσιος, Αβντιλάι, Ταμπούρας (60΄ Νούσιας Χ.), Σοφίας (89΄ Τσιούρης), Κοσμάς (85΄ Φίλης), Τρομπούκης (76΄ Βασιλείου)

Κρύα: Γκόγκος, Σιμός (66΄ Λαδιάς), Γιωτης, Μπαμπούλιας Α., Παργίνός, Τζώρτζης, Μπανδέλης (82΄ Πανταζης), Κατράνας, Μάντζαρης, Κατσαρός, Λεοντίου (46΄ Ντόβας)

Mιχάλης Τσάγκας

Δείτε ΕΔΩ τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου της Β’ Κατηγορίας