Έσωσε την παρτίδα η Θύελλα…

25

Ισόπαλες με 2-2 αναδείχθηκαν Ελεούσα και Κόνιτσα, σε ένα ματς που η Ελεούσα ήθελε να πάρει ότι περισσότερο μπορούσε και σύμφωνα με την εξέλιξη του παιχνιδιού πήρε τον έναν βαθμό της ισοπαλίας!

Η ομάδα του Στέλιου Σιώτα ήταν αυτή που μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση πλησιάζοντας πιο πολλές φορές την αντίπαλη εστία.

Στο 9΄ ο Λάμπρου δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπάτζιο ενώ στο 20΄ ο Καλές έκανε το διαγώνιο πλασέ με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στο 24΄ ο Τζουρμανάς από πλευρά Ελεούσας είχε μια κεφαλιά δίπλα στο δοκάρι, μέχρι που φτάσαμε στο 37΄ όταν ο Οικονόμου, χτύπησε τον Λάμπρου με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι. Ο Μουρεχίδης το εκτέλεσε κάνοντας το 0-1.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Μουρεχίδης επεχείρησε το σουτ με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά ο Καλές έκανε το σουτ, αλλά μπλόκαρε ο Μπάτζιος.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου μετά από φάση διαρκείας ο Ι. Τσακανίκας βρέθηκε σε θέση βολής και με πλασέ έκανε το 1-1.

Στην επανάληψη και πάλι η Κόνιτσα είχε μια ελαφρά υπεροχή και στο 57΄ μετά από κόρνερ του Δημόπουλου, ο Καλές έκανε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και εν συνεχεία στα δίχτυα διαμορφώνοντας το 1-2.

Η συνεχεία ήταν κάπως στείρα, με τις ευκαιρίες να μετρώνται στα δάχτυλα του ενός χεριού, την Ελεούσα όμως να βρίσκει τους διαδρόμους να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, όταν στο 79΄ ο Τσακανίκας Ι. εκτέλεσε φάουλ αρκετά μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα πέρασε από πολλά σώματα, και κατέληξε στα δίχτυα διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Διαιτησία: Τάσης (Μωυσιάδης, Σπυρογιώτης)

Ελεούσα: Μπάτζιος, Τσίντας, Τσακανίκας Β., Οικονόμου, Τζουρμανάς, Τζιάλλας (68΄ Γιάτσος), Πεπόνης Ι. (75΄ Μαμακής), Πεπόνης Θ., Βελτσίστας, Πασχάλης (59΄ Μπανδέλης), Τσακανίκας Ι.

Κόνιτσα: Γεωλδάσης, Βλάχος Χ. (63΄ Κίτσος), Ρούστα, Μήτσος, Σπανός Χ., Χαλούλος (71΄ Σπανός Α.), Λάμπρου (90΄ Μπουκουβάλας), Κυρτζόγλου, Καλές, Δημόπουλος, Μουρεχίδης (89΄ Κυρτζόγλου)

Μιχάλης Τσάγκας

Δείτε ΕΔΩ τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής της Α’ Κατηγορίας της ΕΠΣΗΠ