Ένα τέταρτο ήταν αρκετό για τον Αετό

10

Ένα εύκολο απόγευμα πέρασε ο Αετός Νήσου, που επικράτησε στην έδρα του της Προοδευτικής Περάματος με 4-0, φτάνοντας έτσι στην 5η του νίκη για την τρέχουσα σεζόν.

Αν και το Πέραμα έκανε φιλότιμη προσπάθεια έχοντας αρκετούς νεαρούς παίκτες στη σύνθεση του, ο Αετός Νήσου κατείχε τα ηνία του αγώνα από την αρχή και έτσι επέβαλλε τον ρυθμό του.

Αφού προηγήθηκαν δυο ευκαιρίες στο 18΄ μετά από κόντρα η μπάλα έφτασε στον Κασίμη που με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0.

Στο 21΄ ο Στάθης έκανε λάθος γύρισμα, με τον τερματοφύλακα Ελευθεριάδη να βρίσκεται εκτός θέσης και λίγο έλειψε να βάλει το αυτογκόλ, με τον τερματοφύλακα της Προοδευτικής να διώχνει τελευταία στιγμή.

Στο 24΄ ο Πολύζος βρέθηκε έξω από την περιοχή, εξαπέλυσε έναν … κεραυνό, με την μπάλα να αναπαύεται ξανά στα δίχτυα του Ελευθεριάδη για το 2-0.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Πρέντζας εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Κασίμης με κεφαλιά έκανε το 3-0, αφιερώνοντας το στην κερκίδα, ενώ στο 31΄ ο Γκόντζος από το ύψος της περιοχής με πλασέ διαμόρφωσε το 4-0.

Στο 43΄ και πάλι ο Πολύζος είχε ευκαιρία να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Αετού έδωσαν χώρο στον αντίπαλο, κρατώντας όμως και πάλι τα ηνία του αγώνα.

Έχασαν κάποιες ευκαιρίες χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να διευρύνουν το σκορ. Στο 58΄ ο Στασινός έκανε την κεφαλιά αλλά ο Ελευθεριάδης επενέβη σωτήρια, στο 65΄ ο Στογιάννης απείλησε με κεφαλιά, ενώ στο 82΄ ένα σουτ του Κάτσενου πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας, μένοντας έτσι το τελικό 4-0.

Διαιτησία: Κατσικογιάννης (Κόλλιας, Γιώτης)

Νησί: Τσαμητρόπουλος, Τσιλίκης (46΄ Τότσικας), Κονδύλης, Κοτσίνας, Αθανασίου, Κασίμης, Πολύζος (58΄ Στασινός), Στογιαννης (71΄ Κατσενός), Κοντογιαννης, Πρέντζας (58΄ Μπίλης), Γκόντζος

Πέραμα: Ελευθεριάδης, Σίμος (30΄ Διαμάντης), Μπαρούτας (65΄ Ζαλαβράς), Παλάσκας, Ντόβας Γ. (46΄ Μπισέλας), Μηλίτσης, Λάππας, Στάθης, Ντοντοβέτσι (46΄ Χαριζάι), Μανιώτης, Δούβλης

Μιχάλης Τσάγκας

Δείτε ΕΔΩ τα σημερινά αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής της Α’ Κατηγορίας της ΕΠΣΗΠ