Δυσκολεύθηκε αλλά καθάρισε…

28

Δυσκολεύθηκε αλλά καθάρισε… Μία νίκη που της δίνει ελπίδες παραμονής πέτυχε η Δόξα Αναργυρών που επικράτησε του ουραγού ΑΠΟΕΛ με 3-1 στο γήπεδο του Ροδοτοπίου, ανεβαίνοντας παράλληλα στους 23 βαθμούς.

Το ματς ξεκίνησε καλά για τους φιλοξενούμενους που ξεκίνησαν το ματς με δέκα παίκτες και στο 10΄ ο Χυδηγιώτης με ωραία κίνηση έκανε το πλασέ και άνοιξε το σκορ κάνοντας το 0-1.

Οι Αναργυροι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν τους κενούς χώρους που δημιούργησε η αριθμητική υπεροχή τους και έχασαν καλές ευκαιρίες στο 23΄ με τον Μάντη και στο 30΄ με τον Γεωργαλή.

Στο 36΄ έφτασε η στιγμή της ισοφάρισης όταν ο Τσάνης ανατράπηκε από αντίπαλο του στην περιοχή με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι. Ο Σίνδρος το εκτέλεσε με τον Ζιάβρο να διώχνει και στην επαναφορά και πάλι ο Σίνδρος να σκοράρει το 1-1.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και απείλησαν εξ΄ αρχης θέλοντας να «καθαρίσουν το παιχνίδι.

Στο 57΄ ο Γεωργαλής έκανε υπέροχη σέντρα από δεξιά και ο Τσάνης με καρφωτή κεφαλιά στο 2ο δοκάρι «έγραψε» το 2-1.

Στο 63΄ οι φιλοξενούμενοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία με τον Βασιλειάδη ενώ στο 86΄ ο Τσάνης έκανε τη σέντρα και ο Τζώρτζης με πλασέ πάνω στην κίνηση διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έμειναν με εννέα παίκτες καθώς αποβλήθηκε ο Κωνσταντινίδης για διαμαρτυρία.

Διαιτησία: Τζόβας (Χαρίσης, Γκέλης)

Ανάργυροι: Φασούλας, Τζώρτζης, Μπόττης (46΄ Οικονόμου), Κουρμπέλης, Τούσης, Σίνδρος (75΄ Σιάννας), Παπαδόπουλος, Τσάνης (88΄ Κίτσιος), Νικόπουλος (46΄ Δέσσος), Γεωργαλής, Μάντης

Α.Π.Ο.Ε.Λ.: Ζιάβρος, Χυδηγιώτης, Μαρκούλας, Κωνσταντινίδης, Στεφάνου, Καρυώτης, Τζάγκας, Μπαρδάκας, Βασιλειάδης.

Μιχάλης Τσάγκας

Δείτε ΕΔΩ τα σημερινά αποτελέσματα, και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου της Β’ Κατηγορίας της ΕΠΣΗΠ