«Δια πυρός και σιδήρου» η Κοσμηρά

8

Μία νίκη που ήρθε στις καθυστερήσεις πέτυχε ο Α.Ο. Κοσμηράς, επικρατώντας εντός έδρας με 2-1 της Αγίας Μαρίνας και ανέβηκε στους 13 βαθμούς.

Σε ένα ματς που στιγματίσθηκε από τα πολλά διαιτητικά λάθη, τις πολλές κίτρινες κάρτες , και τρεις τραυματισμούς, η Κοσμηρά προσπάθησε να επιβληθεί από τα πρώτα λεπτά.

Στα πρώτα λεπτά είχε καλή κυκλοφορία μπάλας και κατάφερε στην πρώτη καλή στιγμή να πετύχει το γκολ.

Στο 15΄ λοιπόν ο Τσούρης έκανε την σέντρα και ο Φερούλης με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0 ενώ λίγα λεπτά αργότερα στο 23΄ με πανομοιότυπη φάση ο ίδιος παίκτης δεν κατάφερε να σκοράρει εκ νέου. Τρία λεπτά αργότερα αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και δημιούργησαν προϋποθέσεις για επίθεση με τον Λαγκαβάνη στο 31΄ να στέλνει την μπάλα ελάχιστα πάνω από το δοκάρι με φάουλ.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και στο 47΄ κέρδισαν ένα αρκετά αμφισβητούμενο φάουλ έξω από την περιοχή. Ο Παπαρούνας το εκτέλεσε στέλνοντας την μπάλα στο «παραθυράκι» της εστίας του Μακρή.

Στο 61΄ ο Τσίκας σε φάουλ είχε οριζόντιο δοκάρι ενώ στο 68΄ αποβλήθηκε ο Ζήσης με δεύτερη κίτρινη για την Κοσμηρά.

Η Αγία Μαρίνα πίεσε για το 1-2 με τις δυο ομάδες να έχουν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι τους και την Κοσμηρά να χάνει κορυφαία ευκαιρία στο 88΄ να σκοράρει εκ νέου όταν ο Νιτσιάκος εκτέλεσε φάουλ και ο Σιουκουλάνι έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Όμως στις καθυστερήσεις ο Γκούμας εκτέλεσε φάουλ και ο Σιουκουλάνι έδωσε την λύση, αφού με κεφαλιά έκανε το τελικό 2-1.

Διαιτησία: Χριστοφορίδης (Διαμάντης, Θανασιάς)

Κοσμηρά: Μακρής, Νάκιας, Γεωργίου, Περώνης (Γκούμας), Ζήσης, Νούσης, Τσούρης, Μάης (65΄ Σιουκουλάνι), Φερούλης (26΄ λτρ. Ζάραγκας), Νιτσιάκος (90+ Βραζιτούλης).

Αγία Μαρίνα: Κοτίκας (31΄ λ.τρ. Ζώτος), Σταμάτης (11΄ λτρ. Γεωλδάσης), Ζουμπούλης, Παππάς, Λαγκαβάνης, Λικάι, Τσίκας, Κυριακίδης (85΄ Ιορδανίδης), Πασχάλης, Παπαρούνας, Γιαννέτας (90+ Ζώνιος).

Μιχάλης Τσάγκας

Δείτε ΕΔΩ τα σημερινά αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής της Α’ Κατηγορίας της ΕΠΣΗΠ