«Δαγκωματιά» οι λύκοι!!!

59

Την πρώτη του νίκη στον πάγκο με την Αγία Μαρίνα πέτυχε ο Νίκος Μήτσης στο γειτονικό ντέρμπι επί της Προοδευτικής Περάματος με 2-1 και ανέβηκε στους 27 βαθμούς!

Σε ένα ματς που κυριάρχησε η δύναμη και το πάθος η Αγία Μαρίνα έπαιξε με γρήγορο ρυθμό και εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά λάθη του αντιπάλου της.

Μόλις στο 7΄ ο Αβντιλάι έβγαλε ωραία πάσα στον Γιαννέτα και εκείνος με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-0, ενώ τρία λεπτά αργότερα μετά από σέντρα ο Ιορδανίδης έκανε την κεφαλιά από κοντά με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 18΄ ήρθε η στιγμή της ισοφάρισης του Πέραματος όταν μετά από σέντρα, ο Κοτίκας έδιωξε δίνοντας ουσιαστικά πάσα στον Παπαρούνα ο οποίος ψύχραιμο με πλασέ έκανε το 1-1, μη πανηγυρίζοντας την επίτευξη του τέρματος κόντρα στην παλιά του ομάδα.

Η Αγία Μαρίνα είχε ακόμα μια καλή στιγμή στο 23΄ με τον Λαγκαβάνη ενώ στο 25΄ ο Μανιώτης έκανε το πλασέ με την μπάλα να περνάει δίπλα από το κάθετο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν εκ νέου δυνατά και είχαν στο 49΄ ένα οριζόντιο δοκάρι με τον Παππά.

Η Προοδευτική προσπαθούσε να βγει στην κόντρα για να απειλήσει δημιουργώντας προϋποθέσεις ευκαιριών, ενώ στο 61′ ο Γιαννέτας για τους γηπεδούχου δεν κατάφερε να σκοράρει με διπλή προσπάθεια.

Στο 75΄ ο Μανιώτης φαίνεται να ανατρέπεται στην περιοχή με τον διαιτητή κ. Πάνο να λέει παίζεται κάτι που ξεσήκωσε θύελλα αντιδράσεων.

Εν τέλει στο 80΄ ο Τσίκας Χ. μπήκε στην περιοχή ανατράπηκε από τον Διαμάντη με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι. Ο «παθών» αναγκάστηκε να εκτελέσει δυο φορές (με τον διαιτητή να δείχνει επανάληψη) ευστοχώντας στο πέναλτι διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Στις καθυστερήσεις ο Γιαννέτας λίγο έλειψε να πετύχει και τρίτο τέρμα για την ομάδα του, αφού δεν πήρε καλά τον βηματισμό και δεν σούταρε σωστά.

Διαιτησία: Πάνος (Κόλλιας, Σπυρογιώτης)

Αγία Μαρίνα: Κοτίκας, Αβντιλάι, Γεωλδάσης Α., Παππάς, Λικάι, Γεωλδάσης Π., Γιαννέτας, Πασχάλης, Ιορδανίδης (90΄ Μαμακής), Λαγκάβανης (70΄ Ζουμπούλης), Τσίκας (90+ Τσικάς Θ.)

Πέραμα: Ελευθεριάδης, Λάππας (65΄ Ρίζος), Μπαρούτας, Μηλίτσης, Ντόβας, Διαμάντης, Σταματόπουλος, Στάθης (73΄ Σίμος), Ντοντοβέτσι (58΄ Παλάσκας), Παπαρούνας, Μανιώτης (90΄ Αλμπάνης).

Μιχάλης Τσάγκας

Δείτε ΕΔΩ τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής της Α’ Κατηγορίας της ΕΠΣΗΠ