Ετσι είναι το ποδόσφαιρο,ΑΠΟΕΛ-Ζωοδόχος 1-1

329

Σε ένα δυνατό παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο της ΕΠΣΗΠ την έδρα του ΑΠΟΕΛ και που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον όσων το παρακολούθησαν μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή του αγώνα ΑΠΟΕΛ  και Ζωοδόχος ήρθαν ισόπαλοι με 1-1 αποτέλεσμα που αδικεί την νεανική και πολύ καλή ομάδα του ΑΠΟΕΛ.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού ,κυκλοφορούσε όμορφα την μπάλα προσπαθώντας να φθάσει με ορθόδοξο τρόπο στην αντίπαλη περιοχή  πράγμα που  κατάφερε μια φορά όμως όταν ο Κούτλας στάθηκε όρθιος από τα μαρκαρίσματα των αμυντικών της Ζωοδόχου έφθασε απέναντι από τον τερματοφύλακα τον οποίο δεν μπόρεσε να πλασάρει στέλνοντας τη μπάλα στην αγκαλιά του

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πιτσιρίκια του ΑΠΟΕΛ μπήκαν αποφασισμένα να καθαρίσουν το παιχνίδι και παίζοντας πάρα πολύ καλό ποδόσφαιρο κατάφεραν να προηγηθούν με τον Κούτλα ύστερα από εξαιρετική προσπάθεια του νεαρού Στρακόσια που άδειασε όποιον αντίπαλο βρήκε μπροστά του και σέρβιρε ένα έτοιμο γκολ στον Κούτλα.

Ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε να ανεβάζει ρυθμό και 2 λεπτά αργότερα με τον Σρακόσια έχασε ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του αλλά το πλασέ που επιχείρησε πέρασε δίπλα από το δοκάρι για να καταλήξει άουτ.

Ο χορός των χαμένων ευκαιριών συνεχίστηκε με την νεανική ομάδα του ΑΠΟΕΛ να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί την υπεροχή της και τότε εμφανίστηκε εκείνος ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου που λέει όποιος χάνει ευκαιρίες τρώει το γκολ.

Και πράγματι στις καθυστερήσεις του αγώνα σε ένα δυνατό πλάγιο που έκαναν οι παίχτες της Ζωοδόχου ,δημιουργήθηκε αναταραχή μέσα στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ με αποτέλεσμα σε σούτ που επιχείρησαν οι ποδοσφαιριστές της Ζωοδόχου η μπάλα να χτυπήσει στο δοκάρι και στην επαναφορά σε νέα προσπάθεια η μπάλα  να χτυπήσει,σύμφωνα με το διαιτητή του αγώνα,στο χέρι του αμυντικού του ΑΠΟΕΛ Παπανικολαου και να καταλογιστεί πέναλτι καθώς επίσης και να αποβληθεί ο ποδοσφαιριστής του ΑΠΟΕΛ.

Την απόφαση του διαιτητή αμφισβήτησαν έντονα οι άνθρωποι και οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ αφού φαίνεται οτι ο παίχτης είχε το χέρι του κολλημένο πάνω στο σώμα του.

Η  απόφαση βέβαια δεν άλλαξε και η Ζωοδόχος κατάφερε και πήρε το βαθμό της ισοπαλίας αφού ευστόχησε στο πέναλτι.

Αυτή βέβαια είναι η άγρια ομορφιά του ποδοσφαίρου που δεν νικάει πάντα ο καλύτερος.Οι άνθρωποι του ΑΠΟΕΛ στο τέλος τα είχαν και με την τύχη τους που τους έχει εγκαταλείψει πολλές φορές μετά το 90΄ λεπτό

Η ενδεκάδα του ΑΠΟΕΛ:Νάτσης,,Παπανικολάου,Τσαπέτης,Γκούμας Γ,Τσουμάγκας,Κόκκαλης,Πιλιαφας,Νιτας(90΄Γιωτης),Στρακόσια(70 Ζώης),Κουτλας(80΄Μεντής) ,Γκουμας Κ