Δεν άντεξε στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ (vid)

89

Δεν άντεξε στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα, και δέχθηκε τρία γκολ από τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έφτασε στο τελικό 3-1, ανατρέποντας το 0-1 των Ιωαννίνων, και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Σε αυτό συνετέλεσε σε μεγάλο βαθμό, η ατυχία που είχε ο προπονητής του ΠΑΣ Γιάννινα, Αργύρης Γιαννίκης, να χάσει με τραυματισμούς τους δύο πυλώνες της μεσαίας γραμμής, Σιόντη και Κάστρο, και μάλιστα στο πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι να πάρουν εύκολα τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, και ν’ασκήσουν πίεση στην περιοχή του Γιαννίκογλου.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα, κατέβηκε στο ματς με την ενδεκάδα του πρώτου αγώνα, καλά οργανωμένος πίσω από τη μπάλα, και με πίεση ψηλά προσπάθησε να κρατήσει τον αντίπαλο έξω από την περιοχή του, και να ψάξει κάποιο γκολ στην αντεπίθεση.

Το γκολ ήρθε, σε μια στατική φάση, στο 24′, όταν ο Αποστολόπουλος εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, και ο Παντελάκης με κεφαλιά πέτυχε το 0-1, και παράλληλα το εκτός έδρας γκολ που θα έδινε μεγάλο αβαντάζ στους Γιαννιώτες, ενώ ταυτόχρονα φόρτωνε με επιπλέον πίεση τους παίκτες του Παναθηναϊκού.

Νωρίτερα, στο 13ο λεπτό, ο Ξύδας επιχείρησε πλασέ μέσα από την περιοχή, με τον Διούδη να διώχνει μπάλα, ενώ στα επόμενα δευτερόλεπτα ήταν η σειρά των γηπεδούχων ν’απειλήσουν, όταν ο Μπουζούκης σέντραρε από δεξιά, και ο Μακέντα με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 21′ ο Γιόχανσον έκανε ατομική προσπάθεια και σουτ που πέρασε λίγο άουτ, και στο 34′ οι γηπεδούχοι δικαιούνται να φωνάζουν, καθώς ακυρώθηκε κακώς ως οφσάιντ γκολ του Ινσούα με κεφαλιά, μετά από γέμισμα του Κουρμπέλη.

Η φάση αυτή ξεσήκωσε τον (λίγο) κόσμο στις εξέδρες του ΟΑΚΑ, που που προσπάθησαν να δημιουργήσουν συνθήκες «έδρας», και ν’ασκήσουν ακόμα μεγαλύτερη πίεση.

Σε αυτό συνετέλεσε τόσο η αποχώρηση λόγω τραυματισμού στο 22′ του Στέφανου Σιόντη, και ακολούθως αυτή του Φάμπρι Κάστρο στο 43′ για τον ίδιο λόγο, με τον προπονητή του ΠΑΣ να χάνει δύο έμπειρους παίκτες της μεσαίας γραμμής. Τελικά, ο ΠΑΣ κατάφερε να πάει στ’αποδυτήρια με το υπέρ του 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Γιώργου Δώνη ξεκίνησαν επιθετικά, (μονόδρομος γι’αυτούς), και προειδοποίησαν στο 51΄με τον νεοεισελθόντα Περέα να πιάνει κεφαλιά, και τον Γιαννίκογλου ν’αποκρούει μ’εντυπωσιακή προσπάθεια.

Ακολούθησε το καθοριστικό δίλεπτο, με τους «πράσινους» να πετυχαίνουν δύο γκολ, και να παίρνουν σημαντική ανάσα, και να γυρίζει η ψυχολογία υπέρ τους.

Στο 56′ ο Ζαχίντ έκανε συστημένη σέντρα από αριστερά, και ο Δώνης με κεφαλιά μέσα στην καρδιά της άμυνας του ΠΑΣ, έκανε το 1-1.

Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, (58′), ο Παναθηναϊκός βρήκε και δεύτερο γκολ. Ο Χατζηγιοβάνης σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή, η μπάλα «έσπασε» σε σώματα αμυντικών, και στρώθηκε στον Σένκεφελντ, που με πλασέ έκανε το 2-1.

Στο 70ο λεπτό, ο Ζαχίντ με ωραία κάθετη βρήκε τον Γιόχανσον μέσα στην περιοχή, ο οποίος ανετράπη από τον Μπουκουβάλα, και το καθαρό πέναλτυ μετέτρεψε στο γκολ ο Μακέντα, δίνοντας στην ομάδα του σκορ πρόκρισης (3-1).

Ο Παναθηναϊκός έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 77′ όταν ο Κουρμπέλης είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, όμως παρά την είσοδο του Λεό, οι παίκτες του ΠΑΣ δεν κατάφεραν ν’απειλήσουν.

Έται, ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 3-1, που ανέτρεψε το 0-1 του «Ζωσιμάδες», και συνεχίζει στο θεσμό του Κυπέλλου, ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα και τα νέα παιδιά που χρησιμοποιήθηκαν, κρατάνε τις εμπειρίες που αποκόμισαν από τα δύο παιχνίδια.

Ο διαιτητής Παπαδόπουλος (Μακεδονίας) εκτός από τις δύο κάρτες  στον Κουρμπέλη, έδειξε ακόμα κίτρινες στους Ινσούα, Μακέντα, Δώνη από πλευράς Παναθηναϊκού, και στους Κάστρο, Μπουκουβάλα, Γιαννίκογλου, Καρτάλη και Παντελάκη από πλευράς ΠΑΣ Γιάννινα.

Οι συνθέσεις:

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Κουρμπέλης, Ζαχίντ Δώνης, Χατζηγιοβάνης (80′ Χατζηθεοδωρίδης), Μακέντα (83′ Κολοβέτσιος), Μπουζούκης (46′ Περέα).

ΠΑΣ Γιάννινα: Γιαννίκογλου, Αποστολόπουλος, Μπουκουβάλας, Παντελάκης, Σκόνδρας, Σιόντης (22′ λ.τρ. Λιάσος), Κάστρο (43′ λ.τρ. Νικολιάς), Ξύδας (75′ Λεό), Καρτάλης, Κριζμάν, Παμλίδης.