Ανώτερη η Ξάνθη, πάλεψε για την ισοφάριση η Κ-17 του ΠΑΣ

74

• Την ήττα με 1-2 σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι γνώρισε νωρίτερα στο Αθλητικό Κέντρο Epirus από την Κ-17 της Ξάνθης η αντίστοιχη του ΠΑΣ Γιάννινα, για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Κ-17 της Super League.

Οι Ακρίτες ήταν ανώτεροι σε όλο το πρώτο 45λεπτο και ευτύχησαν να πάρουν ασφαλές
    προβάδισμα με δύο τέρματα, πριν από την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Ανοιχτό παιχνίδι έγινε
    και από τις δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να είναι πολύ επιθετικοί και να γίνονται
    ιδιαίτερα απειλητικοί κάθε φορά, που πλησίαζαν την περιοχή των γηπεδούχων. Οι
    «κυανόλευκοι» είχαν την ατυχία νωρίς να μείνουν με 10 παίκτες, όταν στο 22’ ο Μέγας
    αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη για τράβηγμα σε αντίπαλό του, που έβγαινε σε γρήγορη
    αντεπίθεση.
    Στο δεύτερο 45λεπτο ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν ήταν τόσο γρήγορος, με την απόδοση
    των φιλοξενούμενων να πέφτει και τους γηπεδούχους να ισορροπούν την εικόνα του
    παιχνιδιού. Ο ΠΑΣ κατάφερε να μειώσει, πάλεψε για την ισοφάριση, όμως το σφύριγμα της
    λήξης βρήκε τους Ξανθιώτες να πανηγυρίζουν ένα ακόμη «τρίποντο», ανεβαίνοντας στους
    31 βαθμούς και μένοντας σταθερά στη δεύτερη θέση, με τον ΠΑΣ να παραμένει στους 16.
    Αξίζει να σημειωθεί πως όλο το παιχνίδι των δύο ομάδων παρακολούθησε ο
    ομοσπονδιακός προπονητής της Εθνικής ομάδας Παίδων, κος Βασίλης Γεωργόπουλος.
    ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
    3’ Ο Εμβραίζογλου εκτελεί το κόρνερ, ο Ντόντης παίρνει κεφαλιά εξ’ επαφής, διώχνει ο
    τερματοφύλακας της Ξάνθης.
    8’ Εκτελείται το φάουλ, ο Εμβραίζογλου παίρνει την κεφαλιά, αποκρούει ο Γκάρας.
    9’ ΓΚΟΟΟΛ! Σε γρήγορη αντεπίθεση της Ξάνθης, ο Γκατζόγιας γίνεται αποδέκτης βαθιάς
    μπαλιάς του Φάκη, παίρνει την κεφαλιά και τη στέλνει στα δίχτυα!
    16’ ΓΚΟΟΟΛ! Ο Φάκης σουτάρει και κάνει το 0-2!
    17’ Δυνατό σουτ του Εμβραίζογλου, βγάζει δύσκολα ο τερματοφύλακας της Ξάνθης.
    32’ Σέντρα-σουτ του Λεωντσάκου, βγάζει ο Δούκας.
    62’ ΓΚΟΟΟΛ! Σέντρα-σουτ του Λέκκα, ο Σακκάς από κοντά με δυνατό πλασέ κάνει το 1-2!
    86’ Σουτ του Καραμποίκη, βγάζει σε κόρνερ ο Γκάρας.
    Διαιτησία: Μπούμπας (Μωυσιάδης, Αντωνίου)
    ΠΑΣ Γιάννινα (Μπαδήμας): Δούκας, Μέγας, Ζωγάκης, Πόγιας, Ντόντης, Γκεσούλης (86’
    Γροσδάνης), Παππάς (33’ Ιωαννίδης), Εμβραίζογλου (92’ Κασίμης), Λέκκας (88’ Δήμου),
    Τάφα (52’ Σακκάς), Καραμποίκης
  • Ξάνθη (Μπερδελής): Γκάρας, Ποδάρας (75’ Κύπι), Λεωντσάκος, Τσιεγγελίδης, Πασσάλης,