Ο Ράσφορντ έκρινε το ντέρμπυ στο Νησί

50

Ο Μάρκους Ράσφορντ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του ντέρμπυ στην Premier League, ανάμεσα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τη Λίβερπουλ.

Ο νεαρός Άγγλος επιθετικός, πέτυχε δύο γκολ και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο με 2-1, και της έδωσε «αέρα» πέντε βαθμών από τη σημερινή αντίπαλο, στη μάχη για τη δεύτερη θέση.

Το 1-0, έγινε στο 14′, όταν μετά από κεφαλιά-πάσα του Λουκάκου, ο Ράσφορντ μέσα στην περιοχή και αριστερά, απέφυγε το μαρκάρισμα του Άρνολντ, και με σουτ άνοιξε το σκορ.

Δέκα λεπτά αργότερα, έγινε το 2-0. Από βολέ του Ντε Χέα, ο Λουκάκου έβγαλε σε θέση φορ τον Σάντσες, ο Χιλιανός κόπηκε από τους αμυντικούς, και ο Ράσφορντ (πάλι από αριστερά στην περιοχή) πήρε το ριμπάουντ και με σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Παράλληλα, έγινε ο νεαρότερος παίκτης της Γιουνάιτεντ, που πετυχαίνει δύο γκολ σε ντέρμπυ με τη Λίβερπουλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λίβερπουλ είχε μια φλύαρη υπεροχή, και κατάφερε να μειώσει σε 2-1 στο 66′ με αυτογκολ του Ερίκ Μπαγί.

Στη συνέχεια όμως, παρότι ο Κλοπ ενίσχυσε πολύ την επίθεση του, βγάζοντας ακόμα και τους δύο πλάγιους μπακ, δεν έκανε κλασσική ευκαιρία, και η Γιουνάιτεντ έφτασε στη νίκη.

Οι συνθέσεις:

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Βαλέντσια, Γιανγκ, Σμίλινγκ, Μπαγί, Μάτιτς, Μακ Τομινεϊ, Μάτα (89′ Λίνγκαρντ), Λουκακού, Σάντσες (96′ Νταρμιάν), Ράσφορντ (70′ Φελαϊνί).

Λίβερπουλ: Κάριους, Αλεξάντερ-Άρνολντ (Βαϊνάλντουμ), Ρόμπερτσον (84′ Σολάνκε), Φαν Ντάικ, Λόβρεν, Όξλεϊντ-Τσάμπερλεν (62′ Λαλάνα), Μίλνερ, Τσαν, Σαλάχ, Μανέ, Φιρμίνο.