Δεύτερος φετινός τίτλος για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (vid)

224

Δεύτερος φετινός τίτλος για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Μετά το Community Shield τον περασμένο Αύγουστο, η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο, κατέκτησε και το Λιγκ Καπ, κερδίζοντας στον τελικό τη Σάουθαμπτον, με 3-2.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «Κόκκινους Διάβολους», ήταν ο Ζλάταν Ιμπραίμοβιτς, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ, με το δεύτερο από αυτά, να είναι το νικητήριο, στο 87′.

Τον καλεί να παραμείνει στη Γιουνάιτεντ
Με δυό γκολ ο Ζλάταν Ιμπραίμοβιτς (φωτό) βοήθησε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, να φτάσει στο δεύτερο φετινό της τίτλο

Η Σάουθαμπτον, δικαιούται να διαμαρτύρεται για την ακύρωση ενός γκολ του Γκαμπιαντίνι ως οφσάιντ (δεν ήταν)ενώ το αποτέλεσμα ήταν στο 0-0.

Ο Ιμπραίμοβιτς, άνοιξε στο σκορ για τη Γιουνάιτεντ στο 19, με ωραίο κτύπημα φάουλ.

Το 2-0, έγινε στο 38′ με σουτ του Τζέσε Λίνγκαρντ, σχεδόν από το ύψος της περιοχής.

Η Σάουθαμπτον, μείωσε σε 2-1 στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με κοντινό πλασέ του Γκαμπιαντίνι, και ο ίδιος παίκτης στο 48′ έκανε το 2-2.

Όμως στο 87′ ο Ερέρα με γλυκιά σέντρα σημάδεψε το κεφάλι του Ιμπραίμοβιτς, και ο Σουηδός από κοντά δεν αστόχησε, κάνοντας το 3-2, που έδωσε τον τίτλο στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Οι συνθέσεις:

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Βαλένσια, Ρόχο, Σμόλινγκ, Μπαιγί, Πογκμπά, Ερέρα, Μάτα (46′ Κάρικ), Λίνγκαρντ (77′ Ράσφορντ), Ιμπραίμοβιτς, Μαρσιάλ ( 90′ Φελαινί).

Σαουθάμπτον: Φόρστερ, Στέφενς, Γιοσίντα, Σέντρικ Σοάρες, Μπέρτραντ, Ρομέου, Πρόουζ, Ντέιβις ( 90′ Τζέι Ροντρίγκεζ), Τάντιτς ( 77′ Μπουφάλ), Ρέντμοντ, Γλαμπιαντίνι ( 83′ Λονγκ)