Σοκ στο 90′ για τη Βέρντερ

83

Σοκ στο 90′ για τη Βέρντερ, στον αγώνα με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, για την 11η αγωνιστική της Bundesliga.

Η ομάδα της Βρέμης, που παλεύει να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, δέχθηκε δεύτρο γκολ από την Άιντραχτ, και παρ’ότι προηγήθηκε με 1-0, τελικά γνώρισε την ήττα με 1-2.

Ο Γκρίλιτς έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους στο 38′, με τον Άλεξ Μάιερ να φέρνει το ματς στα ίσα στο 52′. Και στο 90′, ο Μπάρκοκ, μ’ένα θαυμάσιο σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βίντβαλντ, δίνοντας τους τρείς βαθμούς στην ομάδα του, που τη διατηρούν στα ψηά στρώματα της βαθμολογίας.

Στο ματς που προηγήθηκε, η Χόφενχαϊμ υποδέχθηκε το τελευταίο στη βαθμολογία, Αμβούργο. Το τελικό 2-2, διατηρεί τους γηπεδούχους αήττητους ( μαζί με την πρωτοπόρο Λειψία), και το Αμβούργο χωρίς νίκη στη Bundesliga φέτος.

Ο Κόστιτς στο 38′ έκανε το 0-1, για να ισοφαρίσει ο Βάγκνερ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, έπειτα από τραγική αδράνεια της άμυνας. Ο Τσούμπερ στο 49′ έκανε το 2-1 για τη Χόφενχαϊμ, και τελικά ο Νικολάι Μίλλερ στο 61′ έσωσε τον πόντο για το Αμβούργο.

Συνοπτικά, τ’αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής της Bundesliga, έχουν ως εξής:

Παρασκευή:

Λεβερκούζεν – RB Λειψίας: 2-3 (Καμπλ 1′, Μπραντ 45′ +2′)

Σάββατο:

Γκλάντμπαχ – Κολωνία: 1-2 (Στιντλ 32′ – Μοντέστ59′, Ρίσε 91′)Πρωτιά με ανατροπή η Λειψία

Μάιντς – Φράιμπουργκ: 4-2 ( Μπούγκερτ 15′, Γιουνούς Μαλι 20’πεν, Μπελ 82′, Ονισίβο 95′ – Γκρίφο 67′, Πέτερσεν 85′)

Βόλφσμουργκ – Σάλκε: 0-1(Γκορέτσκα 82′)

Άουγκσμπουργκ – Χέρτα: 0-0

Ντάρμσταντ – Ίνγκολσταντ: 0-1 ( Xάρτμαν 68′)

Ντόρτμουντ – Μπάγερν: 1-0 ( Ομπαμεγιάνγκ 11′)

Κυριακή:

Χόφενχαϊμ – Αμβούργο: 2-2 ( Βάγκνερ 45’+1′, Τσούμπερ 49′ – Κόστιτς 28′ Νικολάι Μίλλερ 61′)

Βέρντερ βρ. – Άιντραχτ Φρ.: 1-2 ( Γκρίλιτς 38′ – Μάιερ 52′, Μπάρκοκ 90′)