Πρωτιά με ανατροπή η Λειψία

103

Πρωτιά για τη νεοφώτιστη στη Bundesliga, RB Λειψίας, η οποία πέτυχε νίκη με ανατροπή στην έδρα της Λεβερκούζεν.

Οι γηπεδούχοι, που προέρχονταν από νικηφόρο σερί τριών αγώνων, προηγήθηκαν μόλις στο πρώτο λεπτό, με τον Καμπλ. Στο 4′ με αυτογκόλ ο Μπάουμγκαρτλινγκερ έκανε το 1-1, και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Γιούλιαν Μπράντ έδωσε το προβάδισμα στη Λεβερκούζεν.

Στο 54′ οι γηπεδούχοι κέρδισσαν πέναλτυ, το οποίο δεν κατάφερε ν’αξιοποιήσει ο Χακάν Τσαλχάνογλου, και στο 67′ ο Φόρσμπεργκ, έφερε το ματς στα ίσα ( 2-2). Το νικητήριο γκολ, για τους πρωτοπόρους, πέτυχε ο Όρμπαν στο 81′. Όλ’άυτά εν αναμονή του «Klassiker» ανάμεσα στη Ντόρτμουντ και τη Μπάγερν, αύριο το απόγευμα.

Οι συνθέσεις:

Λεβερκούζεν: Λένο, Χένριχς, Τοπράκ, Τα, Κάμπλ, Γουέντελ, Μπάουμγκάρτλινγκερ (82΄Χάβερτς), Μπραντ, Αράνγκις, Τσαλχάνογλου ( 64′ Φόλαντ) Μεχμέντι ( 74′ Τσιτσαρίτο).

RB Λειψίας: Γκούλατσι, Όρμπαν, Ίλσανκερ, Κόμπερ ( 30′ Σμιτς), Χάλστενμπεργκ, Ντέμε, Κεϊτά, Ζάμπιτσερ, Φόρσμπεργκ ( 90′ Κάιζερ), Βέρνερ, Πόουλσεν ( 64′ Μπερκ)