Δεν τα κατάφεραν οι κοπέλες της Προοδευτικής…

82

Δεν τα κατάφεραν οι κοπέλες της Προοδευτικής να φτάσουν στον Τελικό του Κυπέλλου Ελλαδας Γυναικών στο ποδόσφαιρο.

Δεν τα κατάφεραν οι κοπέλες της Προοδευτικής...
Οι κοπέλες της Προοδευτικής, δεν κατάφεραν να περάσουν στον Τελικό Κυπέλλου, αλλά αυτό δεν ακυρώνει την πορεία τους στη φετινή σαιζόν, τόσο στο πρωτάθλημα, όσο και στο Κύπελλο.

Η ομάδα του Χρήστου Ράπτη, ηττήθηκε στον ημιτελικό που έγινε στο Ενωσιακό γήπεδο του Μεσολογγίου, με 1-0 από τον Φείδωνα Άργους, στην παράταση.

Η ομάδα της Προοδευτικής, σε γενικές γραμμές ήταν καλύτερη, και θα μπορούσε να πάρει την πρόκριση στην κανονική διάρκεια του αγώνα, αλλά εν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν, με μεγαλύτερη όλων αυτή στο 36′ με τη Ράπτη.

Μοιραία, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, κι’εκεί μίλησε ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου.  Οι Αργίτισσες πέτυχαν το γκολ που τους έδωσε το εισιτήριο για τον τελικό, με την Ε. Νεφρού στο 114′ με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Στο 120′ η Πελεκούδα έχασε μεγάλη ευκαιρία να στείλει το ματς στη διαδικασία των πέναλτυ, όταν βρέθηκε τετ α τετ με την Γιαννακούλη, αλλά η γκολκήπερ του Φείδωνα κράτησε την πολύτιμη νίκη για την ομάδα της.

Οι συνθέσεις:

Φείδων Άργους: Γιαννακούλη, Λέκκα, Κατσικά, Καββαθά, Τσιχάνι, Μ. Νεφρού (59′ Κιάμου), Ε. Νεφρού, Λουκά, Κούγια (119′ Σιώτου), Καραγιάννη, Μαρίνη (122′ Οικονόμου).

Προοδευτική Περάματος: Συμεωνίδου, Πελεκούδα, Σαμουηλίδου (115′ Αρσένη), Νικοπούλου, Λέντη, Ντόκου, Σκούρου, Γρίβα (83′ Τσιούρη), Μήτα (115′ Υφαντή), Ράπτη, Τσέλιου.

*Στον τελικό, ο Φείδων Άργους θ’αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια ομάδα του ΠΑΟΚ, που προκρίθηκε κερδίζοντας 5-0 τα Τρίκαλα 2011.