Οταν ο νο1 ζηλέυει το νο9

160

Ολοι ξέρουμε,πόσο σημαντικός είναι στο ποδόσφαιρο, ο ρόλος του τερματοφύλακα. Γι’αυτο και η φανέλα που φοράει, καθιερώθηκε να φέρει το νούμερο «1». Τί γίνεται όμως, όταν ο νο1, ζηέυει το νο9, είτε όποιο άλλο νούμερο έχει στη φανέλα του, ο επιθετικός της ομάδας?

Έχουμε περιπτώσεις, που ο τερματοφύλακας μιας ομάδας, προωθήθηκε, σκόραρε, κι’έκλεψε λίγη απ’τη δόξα των επιθετικών….Ή αν θέλετε, σε κάποιες περιπτώσεις,τους άνοιξε τα μάτια.

Ας δούμε κάποιες περιπτώσεις, που έλαβαν χώρα στο συναρπαστικό πτωτάθλημα της Premier League:

17 Μάρτη 2007-Πολ Ρόμπινσον.

Robinson olaballa athlitika nea eidiseis
Ο Πολ Ρόμπινσον

Συνήθως, τις γκάφες στους αγώνες, τις έκανε αυτός….Κόντρα στη Γουότφορντ όμως, ο τερματοφύλακας της Τότεναμ, ανάγκασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, να υποπέσει σε μνημειώδη γκάφα, όταν εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή της ομάδας του. Η μπάλα διέσχισε σχεδόν τα 3/4 του γηπέδου, και κατέληξε στα δύχτια…..Έτσι, ο Ρόμπινσον πέτυχε το δεύτερο γκολ της ομάδας του.

21 Φεβρουαρίου 2004-Μπράντ Φρίντελ

Friedel olaballa thlitika nea eidiseis
Ο Μπράντ Φρίντελ

Η Μπλάκμπερν έχανε 2-1, από την Τσάρλτον, και ο γκολκήπερ της Μπραντ Φρίντελ, έκανε κάτι συνηθισμένο στις καθυστερήσεις. Προωθήθηκε για να σκοράρει. Το κατάφερε με κοντινό σουτ, ισοφάρισε το παιχνίδι, αλλά μάλλον παρασύρθηκε και ξέχασε σε ποιά θέση έπρεπε να παίζει, γιατί η Τσάρλτον, στη συνέχεια των καθυστερήσεων, πέτυχε και τρίτο γκολ και πήρε τη νίκη. Ο Φρίντελ, δεν προλαβε να ξαναπροωθηθεί και να ισοφαρίσει εκ νέου…..

4 Ιανουαρίου 2012-Τιμ Χάουαρντ

Howard olaballa athlitika nea eidiseis
Ο Τιμ Χάουαρντ

Ο τερματοφύλακας της Έβερτον, δεν προωθήθηκε, αλλά έκανε το ελευθερο χτύπημα από την περιοχή του, και με τη βοήθεια του αέρα, η μπάλα ταξίδεψε μέχρι το βάθος της εστίας του τέρματος της Μπόλτον. Το απίθανο αυτό γκολ του Χάουαρντ, δε βοήθησε την Έβερτον,ν’αποφύγει την ήττα με 2-1.

2 Νοέμβρη 2013-Ασμίρ Μπέγκοβιτς.

Ο τερματοφύλακας της Σάντερλαντ, έκανε το ελέυθερο, μόλις στο 12ο δευτερόλεπτο, αλλά φαίνεται ότι ο Μπόρους που υπερασπίζονταν την εστία της Στόουκ, δεν είχε βγει ακόμα απ’τ’αποδυτήρια…..

20 0κτώβρη 2001-Πίτερ Σμάιχελ

Ο μεγάλος Δανός, είχε περάσει και από την Άστον Βίλα,όχι με ιδιαίτερη επιτυχία. Σ’έναν αγώνα με την Έβερτον, είχε δεχθεί ήδη τρία γκολ, και αποφάσισε να πάρει το αίμα του πίσω…..Στις καθυστερήσεις προωθήθηκε, και πέτυχε γκολ με σουτ στην κίνηση.