«Καθάρισε» το ντέρμπι η Ανατολή

25
  • Σπουδαία εντός έδρας επικράτηση απέναντι σε έναν βασικό αντίπαλο στη μάχη της παραμονής πήρε νωρίτερα η Ανατολή, που νίκησε τον ΠΑΣ Πρέβεζα, με 2-0, για την 23η αγωνιστική, του 4ου ομίλου, της Γ’κατηγορίας.

Στο πρώτο ημίχρονο η γηπεδούχος ομάδα απώλεσε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει πρώτη το σκορ, όταν σε κομβικό σημείο, λίγα λεπτά πριν από την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Νάσιος είχε χαμένο πέναλτι. Είχε προηγηθεί κυρίως παιχνίδι κέντρου ανάμεσα στις δύο ομάδες, χωρίς να σημειωθεί η μεγάλη ευκαιρία από πλευράς της μίας ή τηςάλλης αντιπάλου.

Τα πράγματα άλλαξαν άρδην στο δεύτερο 45λεπτο, καθώς το γρήγορο τέρμα της Ανατολής ευνόησε ψυχολογικά τη γηπεδούχο, που απέκτησε και την κατοχή αλλά κυρίως η ηρεμία, η υπομονή και η σοβαρότητα που υπέδειξε στη συνέχεια, ήταν καθοριστικά για να πάρει σημαντικότατη νίκη, ανεβαίνοντας έτσι στους 30 βαθμούς.

Απομένουν τρεις αγωνιστικές για να ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα, με τους πρώτους τρεις βαθμούς να έρχονται άνευ αγώνος το επόμενο Σαββατοκύριακο, στο παιχνίδι με τον Αστέρα Ιτέας.

Οι δύο εναπομείνασες αναμετρήσεις είναι αρχικά με το Σούλι Παραμυθιάς εντός, ενώ εκείνο της Λευκίμμης εκτός, την τελευταία αγωνιστική, θα είναι ματς «ο θάνατός σου, η ζωή μου».

Φιλμ αγώνα:

18’ Δυνατό βολέ του Τσολακίδη, αποκρούει ο Γκάρας.

34’ Ο Τσολακίδης εκτελεί το κόρνερ για την Πρέβεζα, ο Καρμακόλιας παίρνει την κεφαλιά και χάνει μεγάλη ευκαιρία να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, στέλνοντάς την έξω.

40’ Ο Νάσιος εκτελεί το πέναλτι, μετά από χέρι στο οποίο υπέπεσε αντίπαλος αμυντικός, η μπάλα βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι, χάνοντας έτσι η Ανατολή τη μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο ημίχρονο.

49’ Ο Κλιτσινάρης παίρνει την κεφαλιά εξ’ επαφής, η μπάλα περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

62’ ΓΚΟΛ! Ο Εμβραίζογλου σουτάρει, η μπάλα χτυπάει αρχικά το αριστερό κάθετο δοκάρι και καταλήγει στα δίχτυα!

70’ Ο Εμβραίζογλου κάνει το σουτ, στέλνει τη μπάλα έξω.

72’ ΓΚΟΛ! Εκτελείται η σέντρα από τον Γρηγοριάδη, ο Κλιτσινάρης με κεφαλιά κάνει το 2-0!

81’ Ο Παπαδόπουλος κάνει μακρινό σουτ, βγάζει δύσκολα ο Γκάρας.

Διαιτησία: Τσέτσιλας (Στεφούλης, Φαλτάκας)

Συνθέσεις:

ΑΟ Ανατολής (Ζώης): Γκάρας, Μαρμούτας, Γρηγοριάδης, Νάσιος, Κλιτσινάρης, Μαλάτος, Σκανδάλης, Εμβραίζογλου (82’ Δήμος), Νούγιας (84’ Πολυχρόνης), Τσουμάνης, Φωλίνας

ΠΑΣ Πρέβεζα (Δήμας): Ιωαννίδης, Κουτσουμπέλας, Λεόπουλος, Καρμακόλιας, Ιασωνίδης, Γκίνη, Φερεντίνος, Βασσάρας, Καραγκούνης, Τσολακίδης (40’ Λαζανάς) Παπαδόπουλος