«Έκλεψε» το βαθμό η Άρσεναλ

110

Σ’ένα ντέρμπυ που δεν ήταν ποιοτικά ανάλογο του ονόματος των δύο αντιπάλων, η Άρσεναλ έκλεψε το βαθμό από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ιδίως στο δέυτερο ημίχρονο.

"Έκλεψε" το βαθμό η Άρσεναλ
Ο Χουάν Μάτα ( φωτό) άνοιξε το σκορ για τη Γιουνάιτεντ……

Μπορεί ο Μουρίνιο να συμπλήρωσε 12 αγώνες χωρίς ήττα από τον Αρσέν Βενγκέρ, αλλά το σημερινό αποτέλεσμα, δεν μπορεί να τον αφήνει ευχαριστημένο.

Η Γιουνάιτεντ, που ζήτησε ένα πέναλτυ στο πρώτο ημίχρονο σε μαρκάρισμα του Μονρεάλ στον Βαλένσια, είχε δυό καλά σουτ του Μαρσιάλ, με την Άρσεναλ να έχει μια κεφαλιά του Σάντσες, που δεν βρήκε το στόχο.

Ο Χουάν Μάτα στο 69′ σε γύρισμα «πάρε-βάλε» του Άντερ Ερέρα, με πλασέ άνοιξε το σκορ.

…..αλλά ο Ζιρού ( φωτό) ισοφάρισε για την Άρσεναλ

Αυτό το γκολ όμως, δεν ήταν δυνατό να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, καθώς στο 89′ ο Όξλεϊντ-Τσάμπερλαιν έκανε τη σέντρα από δεξιά, και ο Ζιρού με κεφαλιά, έκανε το τελικό 1-1.

Οι συνθέσεις:

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Nτε Χέα, Βαλένσια, Νταρμιάν ( 64′ Μπλιντ), Τζόουνς, Ρόχο,Κάρικ, Ερέρα, Πογκμπά, Μάτα ( 85′ Σναϊντερλέν), Μαρσιάλ ( 63′ Ρούνεϊ), Ράσφορντ.

Άρσεναλ: Τσεχ, Μουστάφι, Τζένκινσον ( 83′ Όξλεϊντ-Τσάμπερλαιν), Κονσιελνί, Μονρεάλ, Ελνενί (73′ Ζιρού), Κοκλέν ( 80′ Τζάκα), Οζίλ, Γουόλκοτ, Ράμσεϊ, Σάνσες.

Συνοπτικά, τ’αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής της Premier League, έχουν ως εξής: