Πόσα κτυπήματα ν’αντέξει;

162

Στην περίπτωση του φετινού ΠΑΣ Γιάννινα, ισχύει η λαϊκή ρήση «ήταν στραβό το κλήμα, το’φαγε κι’ο γάιδαρος».

Πόσα χτυπήματα ν’αντέξει, σ’αυτό το κακό φεγγάρι που διανύει η Γιαννιώτικη ομάδα…

Και εξηγούμαστε: Ήταν γνωστό, ότι η ομάδα του Γιάννη Πετράκη, πήγε στη Λάρισα χωρίς αρκετούς τραυματίες. Στην προθέρμανση, έπαθε τράβηγμα ο Στέφανος Αθανασιάδης, που ήταν δηλωμένος στην αρχική ενδεκάδα, και τελικά έμεινε εκτός αποστολής, με τον Λουκίνα να ξεκινάει στο αρχικό σχήμα.

Στο 48′, ο ΠΑΣ έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω δεύτερης κίτρινης που είδε ο Τσικάρσκι, για φάουλ πάνω στον Ντέλετιτς, προσπαθώντας να σταματήσει αντεπίθεση τηε ΑΕΛ.

Και το …κακό, ολοκληρώθηκε δύο λεπτά αργότερα, με τους γηπεδούχους ν’ανοίγουν το σκορ, μ’ένα γκολ που δεν έπρεπε να μετρήσει, καθώς στο σουτ του Γκόλια, ο Φατιόν σε θέση οφσάιντ, είχε …κατασκηνώσει μπροστά στον Βελλίδη, εμποδίζοντας την ορατότητα του γκολκήπερ του ΠΑΣ.

Έτσι, η ΑΕΛ έφτασε στη νίκη με 2-0, και ο ΠΑΣ Γιάννινα γνώρισε ακόμα μια ήττα, και βούλιαξε ακόμα περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα.

Ανεξατήτως όλων αυτών των συγκυριών, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, και έδειξαν ότι ήθελαν περισσότερο τη νίκη, με τους φιλοξενούμενους να τους χαρακτηρίζει μια νωθρότητα.

Την πρώτη φάση του αγώνα, την έκαναν οι γηπεδούχοι στο 15′, με τον Μπαργκάν να σουτάρει έξω από την περιοχή, και ο Βελλίδης να διώχνει σε κόρνερ.

Στο επόμενο λεπτό, ο Βελλίδης με τη βοήθεια του δοκαριού, απέκρουσε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντέλετιτς.

Στο 30′, ο Νούνιτς βγήκε απέναντι από τον Βελλίδη, όμως έχασε το κοντρόλ και μαζί την ευκαιρία.

Τρία λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης πλάσαρε διαγώνια τον Βελλίδη, όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, και στο 48′ είχαμε τη δεύτερη κίτρινη στον Τσικάρσκι, με τον Γιάννη Πετράκη να περνάει αριστερά τον Αποστολόπουλο, και δεξιά τον Σιόντη.

Και στο 50′, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ: Ο Βελλίδης απέκρουσε διαδοχικά τα σουτ των Μιλοσάβλιεβιτς και Νούνιτς, η μπάλα έφτασε στον Γκόλια που την έστειλε στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0, όμως το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει, καθώς ο Φατιόν που ήταν σε θέση οφσάιντ μπροστά από τον Βελλίδη, εμπόδιζε την ορατότητα του γκολκήπερ του ΠΑΣ.

Στο 74′, μακρυνό σουτ του Ντέλετιτς, απέκρουσε ο Βελλίδης.

Και στο 76′, έγινε το 2-0: Ο Μιλοσάβλιεβιτς έκανε την κάθετη στον Ντέλετιτς, που έκανε το κοντρόλ και με σουτ πέτυχε το δεύτερο γκολ της ομάδας του.

Έτσι, οι γηπεδούχοι για πρώτη φορά φέτος πέτυχαν δύο γκολ, και έφτασαν στη νίκη επί του ΠΑΣ Γιάννινα, για πρώτη φορά στη μεγάλη κατηγορία μετά από 27 χρόνια (Γενάρης 1991).

Για τον ΠΑΣ, το γεγονός ότι αυτός που ξεχώρησε, ήταν ο Βελλίδης, τα λέει όλα.

Την κίτρινη κάρτα του Ζαχαριάδη είδαν ο Ζίζιτς από πλευράς ΑΕΛ, και οι Ντόλοβατς, Βελλίδης, Σιόντης, Λίλα από πλευράς ΠΑΣ, και όπως αναφέραμε, δύο φορές ο Τσικάρσκι, με τη δεύτερη να γίνεται κόκκινη στο 48′.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Νούνιτς, Χούμπτσεφ, Γκόλιας (72′ Γρομητσάρης), Ζίζιτς, Φατιόν, Καρανίκας, Κόεφ, Μπαργκάν (65′ Πίτι), Μιλοσάβλιεβιτς, Ντέλετιτς (89′ Σαχίτι)

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Αποστολόπουλος, Τσικάρσκι, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Σιόντης, Λίλα, Γιάκος (75′ Κακούμπα), Ντόλοβατς, Παμλίδης (83′ Κούζικ), Λουκίνας (61′ Ξύδας)