Έκανε σεφτέ σε βαθμούς, νίκες και γκολ

113

Σεφτέ σε βαθμούς, νίκες και γκολ έκανε ο ΠΑΣ Γιάννινα σήμερα στη Ριζούπολη, κερδίζοντας τον γηπεδούχο Απόλλωνα με 2-1.

Το πρόγραμμα, και οι ήττες απέναντι σε δύο διεκδικητές του πρωταθλήματος, ίσως έδοσαν αφορμή να σχηματισθούν λάθος εντυπώσεις για τον φετινό ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος στο πρώτο ματς απέναντι σε βατό αντίπαλο έκανε το καθήκον του, και πήρε τους τρεις βαθμούς.

Σεφτέ, έκανε όχι μόνο στης παρουσίες του στην ενδεκάδα του ΠΑΣ, αλλά και στα γκολ ο Λεό, που άνοιξε το δρόμο για τη νίκη. Ντεμπούτο με τη φανέλα του ΠΑΣ, έκανε και ο Στέφανος Αθανασιάδης.

Οι γηπεδούχοι, και με την παρουσία νέου προπονητή στον πάγκο, ξεκίνησαν με μεγαλύτερο ενθουσιασμό τον αγώνα, είχαν την περοχή, ήταν όμως ανούσια και δεν τους έδωσε κάτι ουσιαστικό.

Σιγά σιγά όμως, η ομάδα του Γιάννη Πετράκη έφερε το ματς στα ίσια, προειδοποίησε με κάποιες ευκαιρίες, και τελικά προηγήθηκε στο σκορ.

Μόλις στο 5′ ο Μυστακίδης μπήκε στην περιοχή, αλλά υποδείχθηκε λανθασμένα οφσάιντ.

Στο 11′ ο Τριάδης επιχείρησε ένα -σχετικά- ακίνδυνο σουτ, που μπλόκαρε ο Βελλίδης.

Στο 14′, ο Ντούρσο έπεσε μέσα στην περιοχή του ΠΑΣ, και ο διαιτητής ορθώς του έδειξε κίτρινη κάρτα.

Στο 21′ διπλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους: Ο Μπεντινέλι πάτησε περιοχή και πλάσαρε το Βελλίδη ο οποίος αντέδρασε σωστά, ο Τριάδης εκτέλεσε εκ νέου και έσωσε ο Μιχαήλ.

Στο 30′, πρώτη προειδοποιητική για τον ΠΑΣ, ο Μπουκουβάλας σέντραρε, όμως Μυστακίδης και Τσικάρσκι δεν πρόλαβαν τη μπάλα.

Στο 32′ διπλή ευκαιρία για τον ΠΑΣ: Ο Μυστακίδης έκανε τη διείσδυση στην περιοχή και πλάσαρε, ο Χουάντερσον απέκρουσε, ο Λεό πήρε το ριμπάουντ, όμως το σουτ που έκανε κόντραρε σε σώματα αμυντικόν και έφυγε κόρνερ.

Και στο 41′ ο ΠΑΣ άνοιξε το σκορ: Ο Λεό πέρασε τον Τζανετόπουλο, και πλάσαρε τον εξερχόμενο Χουάντερσον πετυχαίνοντας το πρώτο φετινό γκολ της νέας του ομάδας (0-1).

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΠΑΣ είχε δυό καλά σουτ με τον Βιδάλ (το πρώτο από εκτέλεση φάουλ), και ο Απόλλων απάντησε μ’ένα σουτ του Τριάδη στο 50′ που έφυγε λίγο άουτ.

Και στο αμέσως επόμενο λεπτό (60′), ο ΠΑΣ διπλασίασε τα τέρματα του: Ο Λεό έκλεψε τη μπάλα ψηλά, και με σκαφτή μπαλιά τροφοδότησε τον Νικολιά, ο οποίος με πλασέ έκανε το 0-2.

Στο 63′ ο Μυστακίδης είχε την ευκαιρία να τριπλασιάσει τα γκολ της ομάδας του, αλλά το πλασέ που επιχείρησε, έδιωξε ο Χουάντερσον.

Για τα επόμενα λεπτά, ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο, έκανε κάποιες ευκαιρίες με μοναδική αξιομνημόνευτη ένα πλασέ του Βιδάλ στο 78′ που έδιωξε ο Χουάντερσον, και τίποτα δεν έδειχνε ότι θ’ακολουθούσε …αγχωτικό φινάλε.

Όμως στο 79′, οι παίκτες του ΠΑΣ έχασαν την αυτοσυγκέντρωση τους, ο Τριάδης βρήκε τον Ελ Χέλβε, που κατάφερε να μειώσει σε 1-2.

Οι γηπεδούχοι όμως, δεν έκαναν κάποια αξιόλογη ευκαιρία ως το τέλος του αγώνα, και το μόνο που καταγράφηκε και «πλήγωσε» τον ΠΑΣ, κυρίως για τα επόμενα ματς, είναι η αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Κάστρο στο 84′.

Έτσι, ο ΠΑΣ Γιάννινα έφτασε στην πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, και έδειξε ότι έχει τα φόντα να κυριαρχήσει απέναντι σε αντιπάλους που θεωρείτα ότι «τους έχει», και πέρσυ έχασε τζάμπα βαθμούς.

Κίτρινες κάρτες είδαν οι Ντούρσο, Ναδάλες και Σικαμπάλα από πλευράς Απόλλωνα, ενώ από πλευράς ΠΑΣ Γιάννινα κίτρινη είδαν οι Τσικάρσκι, Νικολιάς, Βελλίδης και με δύο κίτρινες αποβλήθηκε ο Κάστρο.

Οι συνθέσεις:

Απόλλων Σμύρνης: Χουάντερσον, Στάθης, Ναδάλες, Κύργιας, Τζανετόπουλος (73′ Γκίνο), Γκονζάλες (59′ Σικαμπάλα), Ντουρσό (73′ Ελ Χέλβε), Τριάδης, Μπεντινέλι, Πέδρο, Μάντζιος.

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Τσικάρσκι, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Κάστρο, Λίλα, Βιδάλ (86′ Σκόνδρας), Μυστακίδης (80′ Αθανασιάδης), Λεό (70′ Κριζμάν), Νικολιάς.