Όλα θα κριθούν στη ρεβάνς

46

Χωρίς νικητή έληξε το πρώτο ματς ανάμεσα στον ΠΑΣ Γιάννινα και τον Πανιώνιο για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος, και το τελικό 1-1 δείχνει πως όλα θα κριθούν στη ρεβάνς της Νέας Σμύρνης.

Το ματς ήταν σχετικά καλό, αν υπολογίσουμε τις δυσμενείς καιρικές συνθήκες, τόσο τον παγωμένο αγωνιστικό χώρο, όσο και τη χαμηλή θερμοκρασία στην οποία έγινε το ματς, συνθήκες που δεν επέτρεψαν σε μεγάλο αριθμό φιλάθλων να παραβρεθούν στις εξέδρες. Χαρακτηριστικό είναι ότι η έναρξη του αγώνα καθυστέρησε κατά δεκαπέντε λεπτά, ώστε να καθαριστεί ο αγωνιστικός χώρος όσο το δυνατόν καλύτερα.

Σημαντικές φάσεις στον αγώνα, είχαμε σχετικά νωρίς, και στο 12ο λεπτό οι φιλοξενο΄μενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν, όταν ο Κούρντι μετά από συνεργασία με τον Οικονομίδη βρέθηκε απέναντι στον Βελλίδη, αλλά πλάσαρε άουτ.

Στο επόμενο λεπτό, ο ΠΑΣ Γιάννινα κατόρθωσε ν’ανοίξει το σκορ. Ο Γιάκος έκανε το γύρισμα από δεξιά, και ο Κριζμάν από κοντά, δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0.

Σχετικά γρήγορα, στο 22′ ο Πανιώνιος έφτασε στην ισοφάριση. Ο Μπουκουβάλας ανέτρεψε τον Τσιλούλη στην περιοχή, και το πέναλτυ που υποδείχθηκε, μετέτρεψε σε γκολ ο Ντουρμισάι (1-1).

Οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη είχαν τη μπάλα περισσότερη ώρα στην κατοχή τους, μη μπορώντας όμως να δημιουργήσουν ρήγματα στην άμυνα του Πανιωνίου, και οι μόνες φάσεις που κατεγράφησαν ως τη λήξη του ημιχρόνου, ήταν ένα σουτ του Μπουκουβάλα στο 39′, και ακόμα ένα του Λίλα στο 42′.

Στο δεύτερο ημίχρονο, λόγω κυρίως και των συνθηκών του αγώνα, ο ρυθμός έπεσε, και αμφότεροι οι αντίπαλοι παρουσιάστηκαν επιφυλακτικοί ώστε να μη δεχθούν άλλο γκολ.

Έτσι, το 1-1 έμεινε ως τελικό αποτέλεσμα, με το εκτός έδρας γκολ να δίνει ένα προβάδισμα στον Πανιώνιο ενόψει της ρεβάνς, όμως σε καμία περίπτωση δεν είναι απαγορευτικό για τον ΠΑΣ Γιάννινα, ώστε να διεκδικήσει τις πιθανότητες που του αναλογούν.

Ο διαιτητής Φωτιάς, έδειξε κίτρινες κάρτες στον Μπουκουβάλα από πλευράς ΠΑΣ Γιάννινα (στη φάση του πέναλτυ), και στον Κούρντι από πλευράς Πανιωνίου.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Αποστολόπουλος, Μπουκουβάλας, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Λίλα, Νικολιάς (64′ λ. τρ. Νάουμετς), Γιάκος, Αθανασιάδης, Κριζμάν, Παμλίδης (77′ Ξύδας).

Πανιώνιος: Μανοϊλοβιτς, Παπαγεωργίου, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Ντομίνγκεζ, Κούρντι, Κόρμπος, Σιντί Αλί, Οικονομίδης (78′ Μακρύλλος), Ντουρμισάι, Τσιλούλης (88′ Μίκο)