Κατήφορος…

160

Ο βαθμολογικός κατήφορος του ΠΑΣ Γιάννινα συνεχίζεται, αφού γνώρισε την τρίτη διαδοχική του ήττα, αυτή τη φορά στην Ξάνθη με 3-0.

Η Γιαννιώτικη ομάδα, αν και το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, γνώρισε άλλη μια ήττα, και το ζητούμενο είναι που θα σταματήσει το σερί, και με πόση αξιοπρέπεια θα τελειώσει τη σαιζόν.

Στο σημερινό ματς, οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, ο ΠΑΣ το πρώτο και η Ξάνθη το δεύτερο, όμως οι γηπεδούχοι ήταν πιο ουσιαστικοί και εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους.

Ο ΠΑΣ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, και έχασε την πρώτη του ευκαιρία στο 11ο λεπτό. Ο Μανθάτης σέντραρε από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Κόντε μέσα στην περιοχή, αλλά το πλασέ που επιχείρησε ο Ισπανός, κατάφερε να διώξει πάνω στη γραμμή ο Σβάρνας.

Στο 15′, πάλι από ενέργεια του Μανθάτη, η μπάλα έφτασε στον Καρανίκα, που αστόχησε με το αριστερό.

Η Ξάνθη απάντησε με δύο μικροευκαιρίες από τους Γέντριτσεκ (24′) και Τριάδη (30), όμως ο ΠΑΣ έχασε μια ακόμα μεγάλη ευκαιρία με τον Λίλα απέναντι στον Ζίφκοβιτς να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα της Ξάνθης που έχει το κίνητρο της διεκδίκησης του Ευρωπαϊκού εισιτηρίου, μπήκε μεταμορφωμένη στο γήπεδο, και αυτό οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στον Κάστρο, που ο Ράσταβατς πέρασε ως αλλαγή.

Έτσι, το σκορ άνοιξε στο 50′, με πλασαριστό σουτ του Ντουρίσκοβιτς, έξω από την περιοχή (1-0).

Το γκολ αυτό, φαίνεται ότι επηρέασε ψυχολογικά τους παίκτες του Γιάννη Πετράκη, ενώ έδωσε φτερά σε αυτούς της Ξάνθης.

Έτσι, έξι λεπτά αργότερα, στο 56′ ο Γέντριτσεκ με μια απίστευτη έμπνευση, ζύγισε το πόδι του από τα 35 μέτρα, και με ψηλοκρεμαστό σουτ έκανε το 2-0.

Ο Σλοβάκος διεθνής, πέτυχε ακόμα ένα γκολ στο 72′. Ο Τριάδης εκτέλεσε φάουλ, ο Βελλίδης απέκρουσε ασθενώς και ο Γέντριτσεκ που «πήρε το ριμπάουντ» από κοντά έκανε το 3-0.

Οι γηπεδούχοι είχαν και ένα δοκάρι στο 81′, με τον Λουσέρο.

Έτσι, η λήξη του ματς βρήκε τους γηπεδούχους στην πέμπτη θέση, και τον ΠΑΣ Γιάννινα να βάζει ένα πρόωρο τέλος στη σαιζόν. Η μοίρα του αγώνα θα μπορούσε να είναι διαφορετική, αν οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη κατάφερναν ν’αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν στο «καλό» τους διάστημα στο πρώτο ημίχρονο. Σ’εκείνο το διάστημα βρίσκουμε και τον καλύτερο παίκτη του ΠΑΣ στο συγκεκριμένο αγώνα, τον Μανθάτη.

Ο διαιτητής Νεοφυτιάδης, δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα, και έδειξε κίτρινες στους Τζημόπουλο και Τσικάρσκι από πλευράς ΠΑΣ, και στον Ντουρίσκοβιτς από πλευράς Ξάνθης.

Οι συνθέσεις:

Ξάνθη: Ζίφκοβιτς, Φλίσκας, Σιλά, Λισγάρας (21′ Φασίδης), Σβάρνας, Μεχία, Ντε Λούκας, Τριάδης (73′ Λουσέρο), Μπρίτο (46′ Κάστρο), Τζουρίσκοβιτς, Γιέντριτσεκ.

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Τσικάρσκι, Σκόνδρας (57′ Χαλκιαδάκης), Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Καρανίκας (53′ Νικολιάς), Λίλα, Μανθάτης, Γιάκος (69′ Χέλγκβιστ), Κόντε.