Βήμα παραμονής για την Α.Ε.Μ.

33

Οι Μικρασιάτες ήταν αυτοί που τελικά πανηγύρισαν στο ντέρμπι της 27ης αγωνιστικής της πρώτης ερασιτεχνικής κατηγορίας, Hall of Brands, καθώς επικράτησαν του Π.Α.Σ. Κράψης με 2-3, κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για να αποφύγουν τα μπαράζ υποβιβασμού.

Οι φιλοξενούμενοι που ήταν από την αρχή του παιχνιδιού με την πλάτη στον τοίχο,
ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς, βάζοντας γρήγορα τις βάσεις για το «τρίποντο». Δυνατό
και σκληρό πρώτο ημίχρονο διεξήχθη στο γήπεδο της Λιμνοπούλας μεταξύ των δύο
ομάδων, με τα πολλά φάουλ να δημιουργούν εκνευρισμό εκατέρωθεν, με τον διαιτητή να
αποβάλλει με δεύτερη κίτρινη στο 20’ τον Πάτση των Μικρασιατών.
Η Α.Ε.Μ. πήγε με προβάδισμα στα αποδυτήρια, όμως στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου
οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδια στα ίσια. Καλύτερη ήταν στη συνέχεια η ομάδα της
Κράψης, που έχασε μεγάλες ευκαιρίες να πάρει το προβάδισμα, με τον Παπαγιάννη όμως
από πλευράς Μικρασιατών να εκμεταλλεύεται την τρομερή ασίστ του αρχηγού και να δίνει
στην ομάδα του, σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη, τρεις στροφές πριν από τη λήξη
του πρωταθλήματος.
ΦΙΛΜ ΑΓΩΝΑ:
9’ Μεγάλη ευκαιρία για την Κράψη να ανοίξει το σκορ, ο Γιαννακούλης σεντράρει, ο Τσάμος
πιάνει εξ’ επαφής κεφαλιά αλλά στέλνει τη μπάλα έξω.
5’ ΓΚΟΟΟΛ! Ο Μπάγιας βγαίνει στην αντεπίθεση, πιάνει συρτό σουτ και κάνει το 0-1!
6’ Δυνατό σουτ του Νιτσιάκου, η μπάλα βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι.
17’ ΓΚΟΟΟΛ! Ο Καλές εκτελεί το φάουλ, ο Γιαννακούλης κοντρολάρει με το στήθος,
πασάρει στον Σήτο και ο τελευταίος με σουτ εξ’ επαφής κάνει το 1-1!
42’ ΓΚΟΟΟΛ! Ο Ναβρούζογλου εκτελεί το κόρνερ, ο Καραγεώργος παίρνει την πρώτη
κεφαλιά, ο Μπαλαντάνης Κ. τη δεύτερη και «εκτελεί» εξ’ επαφής τον Τσακμάκη, κάνοντας
το 1-2!
52’ ΓΚΟΟΟΛ! Ο Τσάμος πιάνει δυνατό μακρινό σουτ, η μπάλα αρχικά βρίσκει το αριστερό
κάθετο δοκάρι και εν συνεχεία καταλήγει στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 2-2!
61’ Ο Τσάμος βγαίνει σε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα της Α.Ε.Μ. και χάνει τεράστια
ευκαιρία να βάλει μπροστά την ομάδα του!
70’ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία από πλευράς Κράψης με τον Νιτσιάκο.
81’ Ο Μπάγιας βγάζει γρήγορη αντεπίθεση για την ομάδα του, πασάρει στον Παπαγιάννη
και ο δεύτερος σε προφανή θέση για γκολ, σπαταλάει την τεράστια ευκαιρία.
83’ ΓΚΟΟΟΛ! Ασίστ του Ναβρούζογλου από τα αριστερά στον Παπαγιάννη και ο δεύτερος
αυτή τη φορά με δυνατό σουτ στην κίνηση κάνει το τελικό 2-3
  • Π.Α.Σ. Κράψης (Γιώτης): Τσακμάκης, Ηλίας, Καλές, Συνοδινός, Σήτος (82’ Κουκλίδης),
    Κατσάνος, Αλεξίου Β. (46’ Κατσούδας), Μαζούρας, Γιαννακούλης, Νιτσιάκος, Τσάμος
    Α.Ε.Μ. (Θρασκιάς): Νάκος, Καραγεώργος, Μπαλαντάνης (82’ Λάγκας), Μπαλαντάνης Κ. (71’ Μερκουριάδης), Ναυρόζογλου Α., Ανανιάδης, Κοτσώνης, Πάτσης, Μπάγιας, Ναβρούζογλου Σ. (90+ ), Παπαγιάννηης (88’ Ζάραγκας)
    Διαιτησία: Θάνος ( Λιόντος, Καραλής)