Πήρε το «τρίποντο» μείωσε την διαφορά

14

Μεγάλη νίκη πανηγύρισε ο Ολυμπιακός Βοτανικού στο γήπεδο της Λιμνοπούλας επί της Κόντσικας με 1-0 στο β΄ όμιλο της Β΄ ερασιτεχνικής κατηγορίας και μείωσε την διαφορά από την δεύτερη θέση σε έναν βαθμό.

Σε ένα ματς με λίγες φάσεις πολύ πάθος όμως, ο Βοτανικός προσπάθησε να αιφνιδιάσει στο πρώτο δεκάλεπτο, πιέζοντας την αντίπαλη εστία χωρίς αποτέλεσμα.
Ωστόσο και η Κόντσικα δημιούργησε ευκαιρίες με κορυφαία στο 8΄ όταν ο Αναγνώστου έκανε το σουτ με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ από το κάθετο δοκάρι της εστίας του Ζότα και στο 24΄ όταν ο Αλιγάι βρέθηκε σε θέση βολής έκανε το σουτ αλλά έδιωξε ο Τόμπρας.
Από την άλλη ο Βοτανικός έχασε ευκαιρίες στο 26΄ με τον Λαλάι με την μπάλα να περνάει άουτ και στο 30΄ και το 32΄ με τους Κοσμά και Καλούδη αντίστοιχα.
Στην επανάληψη η Κόντσικά απείλησε με κάποιες ευκαιρίες στην αρχή με τον Παπανικολάου στο 59΄ , ενώ στη συνέχεια με τον Παντελέων και τον Παπανικολάου στο 70΄ και το 71΄.
Όμως ο Βοτανικός ήταν η ομάδα που βρήκε δρόμο στα δίχτυα στο 83΄ όταν ο Παππάς έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Καλούδης βρέθηκε στο 2ο δοκάρι και με πλασέ στην «κλειστή» γωνία έκανε το 1-0.
Τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει είχε η Κοντσικά στο 90+3 όταν ο Αλιγάι μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ αλλά έδιωξε ο Ζότα σε κόρνερ.
Διαιτησία: Τασιούλας (Αρβανίτης, Αλεξίου Π.)
Ολυμπιακός Βοτανικού: Ζότα, Καλογέρης, Στράτης, Παλιάγκας, Μπαρέκος, Διμάντης, Καλούδης, Λαλάι, Σταματελάτος, Παππάς, Ζώτος
Κόντσικα: Τόμπρας, Ζέκιος (89΄ Ζαρογιάννης), Μεχμέται, Κόσμας, Αγγέλης, Παπαγιαννόπουλος, Αλιγαι, Τσανιός, Αναγνωστου (46΄ Παπαζης), Παπανικολάου (81΄ Βελογιαννης), Γκουρμπάτσης (58΄ Πντελέων.
Μιχάλης Τσάγκας
Δείτε ΕΔΩ τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου της Β’ Κατηγορίας της ΕΠΣΗΠ