Ματσάρα και νίκη στις καθυστερήσεις…

18

Νίκη που σημαίνει διατήρηση με την πεντάδα πέτυχε η Α.Ε.Μ. στο Ενωσιακό γήπεδο όπου επικράτησε των Χουλιαράδων με 2-3 στις καθυστερήσεις και ανέβηκε στους 25 βαθμούς.

Το ματς κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα στο πρώτο μέρος με τις δυο ομάδες να έχουν από μια καλή στιγμή στο 22΄ με Τον Ανανιάδη για την Α.Ε.Μ. και στο 23΄ με τον Κακαράντζα οι Χουλιαράδες.

Στο 37΄ όμως οι Χουλιάραδες πέτυχαν το γκολ όταν ο Γεράσης έβγαλε την πάσα στον Κακαράντζα και εκείνος με πλασέ από την περιοχή έκανε το 1-0. Σε αυτή τη φάση οι της Α.Ε.Μ. διαμαρτυρήθηκαν στον βοηθό Θανασιά για οφσάιντ.

Στην επανάληψη το παιχνίδι πήρε «φωτιά»! Η ομάδα του Γιώργου Θρασκιά ανέβηκε, είχε καλύτερη κυκλοφορία και επέβαλε τον ρυθμό της.

Στο 59΄ ο Μπαλαντάνης Κ. εκτέλεσε κόρνερ ο Μπαλαντάνης Ν. έκανε την κεφαλιά και ισοφάρισε σε 1-1 στη συνέχεια ο Σιουκουλάνη έχασε δυο καλές ευκαιρίες στο 60 ΄ και το 74΄, ενώ στο 76΄ ο Μαργωμένος ανέτρεψε τον Κοτσωνη με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι. Ο Σιουκουλάνη το εκτέλεσε κάνοντας το 1-2.

Οι παίκτες του Σπύρου Τασιούλα προσπάθησαν περισσότερο και στο 82΄ ο Λάμπρου έκανε την πάσα στον Γεράση εκείνος την σέντρα , με τον Γκόλια να ολοκληρώνει τη φάση και με πλασέ να κάνει το 2-2.

Όμως οι Μικρασιάτες προτίμησαν να μιλήσουν στο τέλος όταν στις καθυστερήσεις βγήκε μια προωθημένη μπαλιά στον Ναυρόζογλου Ι. εκείνος βρέθηκε τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα και με πλασέ διαμόρφωσε το 2-3 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Διαιτησία: Σταματελόπουλος (Χαρίσης, Θανασιάς)

Χουλιαράδες: Μαργωμένος, Τσακμάκης, Οικονόμου, Τσουμάνης, Μιχάλης, Γκόλιας, Κακαράντζας, Γεράσης, Λάμπρου, Γούλας (89΄ Τσακανέλης), Λώλης (66΄ Πρέμος)

Α.Ε.Μ.: Νάκος, Λάγκας, Μπαλαντάνης Κ. (73΄ Βασιλειάδης), Μπαλαντάνης Ν., Ναυρόζογλου Α., Ανανιάδης, Κοτσώνης, Σιουκουλάνη, Ναυρόζογλοιυ Γ,μ Ναυρόζογλου Ι., Τότσικας