Κερδίζει και με δέκα!!!

21

Στην τρίτη της σερί νίκη έφτασε η Ανατολή επικρατώντας για την 8η αγωνιστική της Καστρίτσας με 2-0 φτάνοντας σε απόσταση πέντε βαθμούς από την πρωτοπόρο Ελεούσα.

Παράλληλα υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα την Καστρίτσα που έως τώρα είχε δύο νίκες και πέντε ισοπαλίες! Το παιχνίδι είχε δύναμη και ρυθμό με τις δυο ομάδες να παίζουν επιθετικά. Η ομάδα όμως του Ανέστη Ζώη έδειξε να θέλει περισσότερο το παιχνίδι από την αντίπαλο της.

Στο 19΄ στην προσπάθεια να διεκδικήσουν την μπάλα ο τερματοφύλακας Διαμάντης της Ανατολής και ο επιθετικός της Καστρίτσας Μπισιέλας συγκρούστηκαν με αποτέλεσμα να διακομιστούν και οι δυο στο νοσοκομείο χωρίς όμως να συντρέχει σπουδαία ανησυχία.

Από εκεί και μετά η Ανατολή έδειξε περισσότερες επιθετικές αρετές και στο 29΄ είχε κορυφαία ευκαιρία με τον Δήμο να κάνει σέντρα-σουτ αλλά η μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα ο Φωλίνας εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά και ο Χριστακόπουλος απο την “καρδιά” της μικρής περιοχής, νίκησε τον Γκοτζιά κάνοντας το 1-0.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με το αριστερό καθώς στο 27΄ ο Φωλίνας είδε από τον διαιτητή την δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες για το υπόλοιπό παιχνίδι. Η επιθετικότητα της Ανατολής όμως δεν σταμάτησε και στο 54΄ ο Χριστακόπουλος εκτέλεσε φάουλ πλασαριστα στον Δήμο, εκείνος πάσαρε στον Θανάση και εκείνος με πλασέ “σημάδεψε” το δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Ωστόσο ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος παίκτης με ατομική ενέργεια, διείσδυσε στην μεγάλη περιοχή του Γκοτζιά, ξεμαρκαρίστηκε και με πλασέ “νίκησε” αυτή τη φορά τον Γκοτζιά διαμορφώνοντας το 2-0.

Ακολούθησε ένα “στείρο” μισάωρο χωρίς ουσιαστικές ευκαιρίες με την ομάδα του Γιάννη Καραφέρη να κερδίζει χώρο και να φτάνει πιο εύκολα στην περιοχή του Θεμελή. Από εκεί και μετά η Ανατολή προσπάθησε να δημιούργησε ευκαιρίες με τον Χριστακόπουλο και τον Εμβραίζογλου, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Διαιτησία: Μπαλατσούκας (Πάνος Σ., Γιώτης Κ.)

Ανατολή: Διαμάντης (20΄ λτρ. Θεμελής), Γκούμας 79΄ Μάντζιος, Φίλιος, Γκαρτζονίκας (46΄ Μπίζιος), Τζίμας, Κλιτσινάρης, Δήμος, Εμβραίζογλου, Θανάσης, Χριστακόπουλος (88΄ Δημακόπουλος), Φωλίνας

Καστρίτσα: Γκοτζιας, Χατζόπουλος (46΄ Σδούκος), Ρίζος, Γιωτίτσας, Καραγιαννης, Κύρκός, Αλιγάι (67΄ Τσιάκος), Μπιστιόλης, Μπισιέλας (23΄ λτρ. Κατζιώτης), Πότσης. Δοβανάς (60΄ Τσέλλιος)